Bizi Takip Edin

Başkanın Mesajı

Alinur AKTAŞ
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Ülkemizin birbirinden farklı benzersiz güzellik ve değerlerine sahip şehirlerimizi ve şehirlerimizin temel taşı ve en değerli varlığı olan insanı sağlıklı bir şekilde yaşatmak için, insan ve şehirlere en yakın kurum olan yerel yönetimlerin üzerine büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Güzel ülkemizin yerel yönetimlerinde bu sorumluluğa sahip olan bizler,  daha iyi yarınlar için tüm çalışmalarımızın merkezine sağlığı ve sağlık alanında eşitliği yerleştirmek durumundayız. Bu hedef doğrultusunda herkesin huzur ve esenliğe kavuşacağı, sağlıklı gelişip büyüyebileceği, sevdikleriyle bir araya gelebileceği her alanda daha sağlıklı bir Türkiye yaratmak için yenilikçi yöntemlere, stratejik düşünmeye ve geleceği şekillendirebilecek çalışmalara imza atmaya ihtiyacımız var.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “herkes için sağlık” ilkeleriyle başlatılarak tüm dünyaya yayılıp dünyanın her yerinden çok sayıda şehri bir araya getiren Sağlıklı Şehirler Projesi herkes için sağlık hedefinde daha sistematik ve disiplinli çalışabilmek için gereken desteği sunmaktadır. Sağlıklı Şehirler Hareketi ayrıca Türkiye’den ve dünyadan yerel yönetimlerin başarıyla hayata geçirdiği çalışmaları öğrenmemize imkan verirken  kendi başarılı deneyimlerimizi diğerlerine sunarak hep birlikte gelişmeyi hızlandıracak bir platform oluşturuyor.

Bu projenin Türkiye’de gelişebilmesi, benimsenmesi, uygulanabilmesi amacıyla yerel yönetimlerin bir araya gelmesiyle 2005 yılında kurulmuş olan Sağlıklı Kentler Birliği kuruluşundan itibaren hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.

Bu amaçlarla Sağlıklı Kentler Birliği’nin çatısı altında bir araya gelen tüm üyelerimizle daha güzel şehirler inşa edebileceğimize ve hep birlikte kentlerimizi dünyada örnek gösterilebilecek hale getirebileceğimize yürekten inanıyorum.