Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bisiklete Binmeyi Öğrendiler

27.10.2014

pendik-bisiklete binmeyi ogrendiler

“Aktifim Toplumun İçindeyim” projesi kapsamında engelli çocuk ve gençlere Dolayoba Spor Kompleksi’nde ücretsiz spor eğitimi veriliyor. Ulaşım ve personel desteği de Pendik Belediyesi tarafından sağlanan projede engelli çoçuklar bu kez bisiklete binmeyi öğrendiler.

Pendik Belediyesi, Gedik Üniversitesi ve Pendik Kaymakamlığı işbirliği ile hayata geçirilen “Aktifim toplumun içindeyim; Engelli Çocuk Ve Gençler İçin Fiziksel Aktivite Merkezi” projesi, Dolayoba Spor Kompleksi’nde devam ediyor. İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından da desteklenen programdan farklı türde ve düzeyde engele sahip 0 – 24 yaş arası 250 çocuk ve genç yararlanıyor. Proje kapsamında Pendik Belediyesinin ücretsiz servisi ile Dolayoba Spor Kompleksine gelen engelli çocuk ve gençler ile aileleri, 12 kişilik akademisyen ve uzman kadro gözetimi altında çeşitli spor etkinliklerine katılıp spor branşlarının temel eğitimini alıyorlar. Hafta içi her gün 09.00 – 15.30 saatleri arasında 3 seans olarak verilen eğitime isteyen dilediği zaman kayıt olabiliyor.

Engelli çocukları ve gençleri spora yönlendirmek, spor yolu ile onlara başarıyı aşılamak ve toplumsal statülerini yükselterek kabul görmelerini sağlamak amacıyla böyle bir proje organize ettiklerini söyleyen proje asistanı Gedik Üniversitesi Öğretim Üyesi Y.Doç.Dr. Sibel Nalbant, “Buraya gelen çocuklarımız ve gençlerimiz ile ilgili çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Projenin başlangıcında göz teması kuramayan çocuklar, şu anda ofisimize merhaba diyerek gelip iyi günler diyerek ayrılıyorlar. Bu da onların artık toplumda aktif bir şekilde var olduklarını gösteriyorlar. Aynı zamanda çocuklar kendi çevrelerinde sokak oyunlarına ve arkadaşlarına entegre olabilmeleri amacıyla spor branşlarının temel eğitimini alıyorlar” dedi.

Terapiye gitmiş gibi hissediyorlar
Ailelerden de çok güzel geri bildirim aldıklarını söyleyen Nalbant; “Biz bu projeye ailelerin de katılımını sağlıyoruz. Bu uygulamada aileler çocukları ile birlikte spor branşlarının eğitimini alıp farklı alanlarda paylaşımlarda bulunabiliyorlar. Hatta aileler bu eğitimin kendilerine de terapi gibi geldiğini ve psikoloğa gitmiş gibi hissettiklerini, burada bütün negatif enerjilerini attıklarını söylüyorlar” şeklinde konuştu.

Toplumda birey olma yolunda ilk adım
Çocuklarla ilgili en çarpıcı gelişmenin artık velilerine ihtiyaç duymadan servisle gidip gelebilmeleri olduğunu söyleyen Sibel Nalbant; “Bu zamana kadar hiçbir yere velisi olmadan gidemeyen çocuklarımız var. Projemizin başında çocuklarımız buraya velileri ile gelirken şimdi servise kendi başlarına binip aynı şekilde eve dönebiliyorlar. Projemiz, velilerine bağlı olmadan topluma uyum sağlayan bireyler olmaları için özüvenlerini geliştirmeyi desteklemektedir” dedi.

 

Bu Haberi Paylaşın