Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bozbey: Öncelikli hedefimiz sağlıklı bir kent

20.01.2017

Nilüfer’i sağlıklı bir kent yapacak çalışmaları hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Bozbey, “Kentsel karbon yönetimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının farkındalık yaratacak biçimde kullanılmasını öncelikli hedeflerimiz arasına koyduk” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi ve Anadolu Üniversitesi Ekoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Cengiz Türe’yi makamında ağırladı. Başkan Bozbey ile Prof. Türe, sağlıklı kent politikaları, kentsel karbon yönetimi, bilimsel gelişmeler ve uygulamalar konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Ziyarette, Sağlıklı Kentler Birliği Koordinatörü Necla Yörüklü ile Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Nilüfer Meclis Üyesi Ali Uçar da hazır bulundu.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yerel yönetimlere önemli görevler yüklediğini belirten Başkan Bozbey, “Nilüfer Belediyesi olarak bunun bilincindeyiz ve bilimin ışığında sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Nilüfer’de, kentsel karbon yönetimi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının farkındalık yaratacak biçimde kullanılmasını öncelikli hedeflerimiz arasına koyduk. Bu konuda iyi uygulama ve örnekleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz” dedi.

Nilüfer Belediyesi olarak değişimi yönettiklerinin altını çizen Bozbey, “İlçe belediyeleri arasında Türkiye’de örneği olmayan hava kalitesi ölçüm cihazımızı Halk Evi’nin çatısına yerleştirdik. Haftalık olarak ölçüm sonuçlarını halkımızla paylaşıyoruz. Karbon salınımını azaltmak için halkımızı bisiklet kullanmaya teşvik ediyoruz. Bisiklet yollarımızın yanı sıra her yıl gençlerimize beş yüz bisiklet dağıtıyoruz. Geleceğe yönelik stratejik planımızı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini kaydeden Prof. Cengiz Türe de, Sağlıklı Kentler Birliği danışmanlığı görevinin verdiği yetki ve sorumlulukla kentlerin ekolojik zeka yönetiminde farkındalık yönetimi çalışmalarının toplumsal karşılığı için deneyimlerin paylaşılması gerektiğini belirtti. İklim değişikliğinin kente vereceği zararlar konusunda bilgilendirme yapılması halinde gönüllü olarak destek vereceğini ifade eden Prof. Türe, ekolojik zeka üzerine çalışmalar yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Bu Haberi Paylaşın