Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bu parkı çok seveceksiniz

22.07.2015

izmir - park

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Mansuroğlu mahallesindeki 37 bin 500 metrekarelik alanda kentin en nitelikli parklarından birini kuracak. 800 ağacın dikileceği parkın içinden su kanalı geçecek. Wi-fi erişimi, usb şarj noktaları ve kameralı güvenlik sisteminin yer alacağı Park İzmir’de kendi kendini temizleyen akıllı WC’ler de olacak.

Bayraklı sırtlarındaki 90 bin metrekarelik alanı Ord. Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’na dönüştüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Mansuroğlu Mahallesi’nde 37 bin 500 metrekarelik alanda kentin en nitelikli parklarından birini kuracak. Yapım ihalesi hazırlıklarının sürdüğü proje “Park İzmir” adıyla hayat bulacak. 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanlarının yer alacağı “Park İzmir” yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile öne çıkacak.

Serinlemek isteyenler için
Park İzmir’de manolya ağaçları ile gölgelenen bir meydan olacak ve bu meydanı gezenler su perdesi ile serinleyecek. Parkın bu bölümünde üzeri fıskiyeli kuru havuz bulunacak. Suyu kesildiğinde havuz bir meydana dönüşecek ve çeşitli etkinliklere hizmet edecek. Parkın içinden geçen su kanalı, oturup serinlemek isteyenler için güzel bir alternatif olacak. Parkta ikinci bir havuz da amfi tiyatronun bulunduğu alanda yer alacak. Amfi tiyatronun havuz olarak değerlendirildiği tasarımda, etkinlik zamanlarında havuzun suyu kesilebilecek. Parkın içinde dinlenmek, uzanmak isteyenler için ahşap platformlar yer alacak. Bu ahşap platformlarının birinin üzerinde İzmir’in haritası da yer alacak. Bisikletseverler için dut ağaçları ile gölgelenen bisiklet yolu ve tüm alanı çevreleyen koşu yol olacak. Modern oyuncaklarla donatılmış çocuk parkı, tarçın ağaçları ile gölgelenecek ve engelli çocukların da kullanımına uygun olacak.

Macera sevenler buraya
Parkın diğer bölümü ise macera seven gençlere hitap edecek. Yapılacak Skate Park ile kaykay ve paten sevdalısı gençler burada eğlenceli vakit geçirecek. Bu bölümde ayrıca kum zemin üzerine ahşap görünümlü macera oyun parkı ile dökme kauçuk zeminli bir çocuk oyun alanı daha yer alacak. Çam ağaçları altında çim çukurlar ve çim tepeler oluşturularak farklı bir oturma mekanı da İzmirliler’e sunulacak. Parkın bu bölümünde bir süs havuzu da olacak.

İnternet erişimi de var
Ayrıca parkta wi-fi erişimi ile usb şarj noktaları yer alacak. Kamera sistemiyle güvenliğin sağlanacağı “Park İzmir”de kendi kendini temizleyen akıllı WC’ler de kurulacak.

Çevreci yaklaşım
Tüm park genelinde, mevsim değişikliklerine göre farklı renk ve koku özelliklerine sahip çalı grupları ve ağaç türlerine yer verilecek. Park genelinde 800 ağaç ile 32 bin adet çalı ve yer örtücü bitki kullanılacak. Ağaç türleri arasında gravilya, çınar, mabet ağacı, sığla, ıhlamur, meşe, sedir, pembe çiçekli akasya ve palmiye türleri yer alacak.

Bu Haberi Paylaşın