Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

“Bugün Fi̇dan, Yarın Nefes” Kampanyası Kapsamında Malkara’da Fi̇danlar Toprakla Buluşturuldu

20.11.2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, Milli Ağaçlandırma Günü’nde daha yeşil bir Türkiye için Orman Genel Müdürlüğü’nün koordine ettiği “Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası kapsamında 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 11.11’de “Geleceğe Nefes” olmak için Şahin Mahallesi, Atatürk Bal Ormanı’nda fidanlar toprakla buluşturuldu.

“Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası fidan dikim etkinliğine; Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Malkara İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Yıldız, Siyasi Parti Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları Nuran Başkütük, İsmail Akkaya, Belediye Meclis Üyeleri, gaziler, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle daha yeşil bir Türkiye için Orman Genel Müdürlüğü’nün koordine ettiği etkinlik kapsamında fidanlarımızı toprağa buluşturduk ve can suyunu verdik. Daha yeşil bir Malkara için diktiğimiz bu fidanların yetişmesine gayret gösterelim ve fidanlarımızı koruyalım. Gençlerimize ve gelecek kuşaklara yeşil bir çevre bırakmak için hep beraber el ele verelim.“ dedi.

Malkara İlçe Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel ise etkinliği katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Proje kapsamında dikilen fidanlardan oluşan ormanlar, kampanya kapsamında hedeflenen sosyal faydalarının yanı sıra, dikim yapılan sahanın özelliğine göre; toprak kaybını önleyerek erozyonun şiddetinin düşürülmesi, ülkemiz yeşil dokusunun geliştirilerek, orman varlığının artırılması, yabani hayvanlara besin sağlayarak, popülasyonlarının gelişimine destek olunması, özellikle kamusal alanlarda yapılan ağaçlandırmalar ile çocukların, gençlerin ve vatandaşların daha yeşil, havası daha temiz ve oksijeni bol bir ortamda yaşamalarına hizmet etme gibi pek çok fayda sağlayacak. Proje ayrıca, dikilen çiçekli ve aromatik bitkiler sayesinde, bal üretimi desteklenirken, rekreasyonel alanların oluşumuna ve odun dışı ürün ve hizmetler alanında vatandaşların gelir sağlamasına katkı sunacaktır.

Bu Haberi Paylaşın