Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Burhaniye 3.Bisiklet Festivali Sona Erdi

23.05.2017

Burhaniye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Burhaniye’de 3.’sü düzenlenen Bisiklet Festivali bu sene 120 bisiklet tutkununun katılımıyla gerçekleşti.

Burhaniye Öğretmenler Mahallesi Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği (BÖMÇED)’nin düzenlediği ve Burhaniye Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen 3. Bisiklet Festivali’ne Türkiye’nin değişik illerinden birçok bisiklet sevdalısı katıldı. 19 Mayıs Cuma günü start alan festivalde sporcular Burhaniye’de 3 gün boyunca pedal çevirdiler. Özellikle Burhaniye’nin köylerine düzenlenen bisiklet turları Burhaniye’nin tanıtımına yönelik katkı sağlarken çevre bilincinin oluşumuna da katkı sağladı. İstanbul, İzmir, Bergama, Çanakkale Balıkesir, Bursa, Muğla, Antalya, Fethiye, Dalyan, Eskişehir, Edirne, Mersin, gibi değişik illerden Burhaniye’ye gelerek pedal çeviren sporcular Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’a Burhaniye’yi çok beğendiklerini ifade ederek sürekli Burhaniye’yi ziyaret edeceklerini belirttiler.

FESTİVALE AKADEMİK EL DEĞECEK
Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (BUBYO) ile Burhaniye Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Burhaniye Bisiklet Festivali’nin, yöre tanıtımına ve ekonomisine katkısı araştırılarak, daha faydalı neler yapılabilir festival daha ileriye nasıl götürülebilir araştırılarak rapor haline getirilecek. İmzalanan protokol ile Dünya’da ve Türkiye’de bisiklet turizminin gelişimi incelenerek bisiklet festivallerinin önemini ve bölge kalkınmasına katısı incelenecek. Burhaniye Bisiklet Festivali’nin uluslararası niteliğe kavuşturulması önerisinde bulunacaklarını belirten BUBYO Müdürü Doç. Dr. M. Oğuzhan İlban “yapacağımız anketler ve yüz yüze görüşmeler sonrasında turistlerin festivalde yaşadığı deneyimleri/memnuniyetlerini ölçerken yerel halkın bisiklet festivaline bakış açısını değerlendireceğiz. Bu değerlendirmeler sonucunda turizmin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için alternatif turizm çeşidi olarak bisiklet turizminin çoğaltılmasına yönelik politikalar ve stratejiler geliştirilecektir” dedi. 3 yıldır düzenlenen Bisiklet Festivalinin genişletilmesi ve daha yararlı hale gelmesini istediklerini belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ise “2015 yılında başlattığımız ve bu yıl da 3.sünü gerçekleştirdiğimiz Bisiklet Festivalimizin dününü ve bugününü Üniversitemiz mercek altına alarak bir yol haritası çizecekler. Bizlerde Belediye olarak yolumuza daha bilimsel bir şekilde devam edeceğiz. İlçemizin zeytincilik ile birlikte en önemli iki geçim kaynağından birisi olan turizme nasıl daha fazla katkı sağlarız derdindeyiz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın