Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi 21 Aralık’ta açılıyor

22.11.2013

BILIM-VE-TEKNOLOJI-MERKEZI-1Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin yeni binası, 21 Aralık’ta hizmete açılacak.

Bursa’yı modern bir geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından BUTTİM TÜYAP Fuar Alanı’nın yanında yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi, gün sayıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin koordinasyon çalışmalarını yürüten Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan’dan çalışmalarla ilgili detaylı bilgiler aldı. Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve Kültür A.Ş. çalışanlarının katıldığı toplantıda Bakan, Başkan Altepe’ye Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin son hazırlıkları ile ilgili bir sunum yaptı.

“Üretim kenti Bursa’da tasarımcı gençler yetişecek”

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin bu dönem kente kazandırılan en önemli anıtsal yapılardan biri olduğunu söyleyerek, “Üretim kenti Bursa’da gençlerimizin daha tasarımcı bir nesil olmaları, yeni modeller üretmeleri ve bu sayede de gerçek anlamda yerli üretimin desteklenmesini hedefliyoruz. Bu bakımdan gençliğimizin en güzel şekilde eğitilmesi gerekiyor” dedi.

Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin Bursa’nın önemli bir ihtiyacına cevap vereceğini hatırlatan Başkan Altepe, “Gençlerin okullarda aldıkları teorik bilgileri burada pratiğe dönüştürerek, bilgilerinin uygulamadaki örneklerini görmeleri çok önemli. Gençlerimizin kendilerini bilim ve teknoloji konusunda yetiştirmeleri amacıyla başlattığımız bu proje tüm dünya taranarak oluşturuldu. ABD, Afrika ve Asya ülkelerinden Avrupa ülkelerine kadar tüm bilim teknoloji merkezleri tarandı. Sonunda da en güzel ve en iyi projeyi Bursa için hazırladık” diye konuştu.

“Bursa yine Türkiye’ye örnek oluyor”

Başkan Altepe, Bursa Kültür A.Ş. ve üniversitelerin desteğiyle kapsamlı şekilde hayata geçirilen projede artık sona gelindiğini belirterek, “Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin açılışını 21 Aralık’ta yapacağız. İlk İslam alimlerinin buluşlarından oluşan ‘Bilimin Sultanları’ adlı önemli bir sergiyi burada açacağız. Aynı zamanda Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne ait deney düzenekleri de burada yerleştirilip faaliyet başlayacak. Bursa şu anda Avrupa’da dahi olmayan önemli bir bilim ve teknoloji merkezine kavuşmuş oluyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda da Büyükşehir Belediyesi Türkiye’ye örnek bir çalışma yapmış oldu” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, merkezin kapılarının, Bursa’nın yanı sıra çevre kentlerden gelecek öğrencilere de açık olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haberi Paylaşın