Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa Büyükşehir´den Kurumlara ´Sıfır Atık´ Konferansı

02.04.2018

30 MART 2018

BASIN BÜLTENİ

Büyükşehir’den kurumlara ‘sıfır atık’ konferansı

Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 17 ilçe belediyesi ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine Sıfır Atık Projesi tanıtıldı.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda 17 ilçe belediyesi, Bursa Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla 2017 faaliyetlerinin değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koordine edilen, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması gibi atık önleme çalışmalarını kapsayan Sıfır Atık Projesi hakkında bilgilendirme yapıldı. Projenin ilk olarak kamu kurumlarında, daha sonra terminallerde, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler ve otel restoran gibi büyük işyerlerinde uygulanacağı bildirildi.

Belediye binası eğitim salonunda bir araya gelen temsilciler, ilçe belediyelerinden gelen ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, atık araç lastikleri ve elektronik atıklarla ilgili verilerin yer aldığı sunum da aldı. Yıl içinde yapılan yönetmelik değişiklikleri kurum temsilcilerine aktarıldı. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan’ın moderatörlüğünde yapılan toplantıda, katılımcıların görüş ve tavsiyeleri de not edilerek, sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı.

İlçe belediyeleri ve kurum, kuruluşlara düşen görev ve sorumlulukların değerlendirildiği toplantıda, belediyelerin anlaşmalı oldukları çevre lisanslı firmalar ile yetkili kuruluşlar tarafından toplanan özel atık verileri de görüşüldü. Toplantıda; ambalaj atıklarının yetkisiz kişilerce toplanmasının önlenmesi, denetim çalışmalarının emniyet desteği ile arttırılması, atıkların kaynağında ayrı toplama çalışmalarının yaygınlaştırılması, ilçe belediyeleri tarafından atık getirme merkezlerinin en kısa zamanda kurulması, özellikle kentsel dönüşümün olduğu yerlerde nüfus yoğunluğun artması ile çoğalan atıkların toplanmasıyla ilgili olarak acil eylem planlarının oluşturulması yönünde kararlar alındı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Bu Haberi Paylaşın