Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

‘Bursa Şehir Sağlık Profili’ Ödüllendirildi

03.01.2017

‘BURSA ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİ’ ÖDÜLLENDİRİLDİ
– TÜRKİYE SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ TARAFINDAN BİRLİĞE ÜYE OLAN 64 BELEDİYE ARASINDAN ‘ŞEHİR SAĞLIK PROFİLİNİ’ HAZIRLAYAN 13 BELEDİYE İÇERİSİNDE YER ALAN BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE SERTİFİKA VERİLDİ.

BURSA – Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından birliğe üye olan 64 belediye arasından ‘Şehir Sağlık Profilini’ hazırlayan 13 belediye içerisinde yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesine sertifika verildi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği koordinasyonunda Birlik Danışma Kurulu üyeleri Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı (E) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel İrgil rehberliğinde organize edilen Şehir Sağlık Profili hazırlanması konulu eğitim çalışmasına Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Çalışmaya Bursa Büyükşehir Belediyesini temsilen Sağlıklı Şehirler Proje Koordinatörü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan ve Atık Yönetimi Şube Müdürlüğünden Çevre Yüksek Mühendisi Yıldız Odaman Cindoruk katıldı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, ulaşımdan çevreye, sosyal hizmetlerden eğitime kadar birçok konuda Bursa’yla ilgili verileri ve ilçeler arası farklılıkları ortaya koyan Bursa Şehir Sağlık Profilinin hazırlanması aşamasında edinilen bilgi ve deneyimleri katılımcılarla paylaştı. Fidan, Bursa Büyükşehir Belediyesinin, Bursa’nın daha sağlıklı gelişimi için 2000 yılında DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı III. Fazına üye olarak Türkiye’de Sağlıklı Şehirler Hareketinin yayılmasına öncülük ettiğini ve 2014-1018 yıllarını kapsayan VI. Faza üye olduğunu belirtti.

Şehir Sağlık Profilleri ile temel sağlık göstergelerinin izlenerek, sağlık alanındaki eşitsizliklerin giderilmesine yönelik yol haritası oluşturularak bu çerçevede Belediye çalışmalarına yön verildiğini ifade eden Fidan, “Bursa Büyükşehir Belediyesi 3. Faza katılım sağladığı günden bugüne kadar kentsel dönüşüm projeleri ile kentin çöküntü bölgelerinin sağlıklaştırılması, ‘Yeşil Bursa’ kimliğini güçlendirmek amacıyla yeşil alan, spor alanları ve rekreasyon alanlarının oluşturulması amacıyla çalışmalar yürüyor. Bunun yanında sahil bandının tekrar düzenlenmesi, çevreci ulaşım alternatiflerinin arttırılması, trafik ve yol düzenlemeleri, tarihi ve kültürel mirası koruma ve yaşatma projeleri, iklim değişikliği ile mücadele, entegre atık yönetimi, sanayi envanterinin hazırlanması, yerel düzeyde katılımcı demokratik yönetişimin geliştirilmesi amaçlı Kent Konseyi uygulamalarıyla Sağlıklı Şehirler Projesinde aktif rol alarak sağlık alanında eşitliği, kentsel yönetim ve planlamanın tam merkezine yerleştirmektedir” diye konuştu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından birliğe üye olan 64 belediye arasından ‘Şehir Sağlık Profilini’ hazırlayan Bursa, İzmir, Denizli, Trabzon Büyükşehir Belediyeleri ile Yalova, Tepebaşı, Çankaya, Pendik, Gölcük, Kadıköy, Karşıyaka, Nilüfer ve Osmangazi Belediyelerine sertifika verildi.

Bu Haberi Paylaşın