Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa’da gündem ‘Çevre’

13.03.2018

BURSA – Marmara Belediyeler Birliği Çevre Platformu’nun Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini kapsayan Güney Marmara Bölgesi toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) gerçekleştirildi.

Bursa’da 67 belediyenin temsilcilerinin katıldığı toplantı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz’ın açılış konuşması ile başladı. Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çevre vizyonundan bahsederek kentin çevre kalitesinin arttırılması amacıyla yapılan çalışmaları anlattı. Yılmaz, içme suyu isale hatlarının yenilenerek kayıp, kaçak oranının düşürülmesi, ayrık sisteme geçilmesi ve atıksu arıtma tesislerinin yapılması, atık minimizasyonu ve entegre atık yönetimine geçişle atıktan enerji ve hammadde geri kazanımının yapılması, hafriyat ve inşaat yıkıntı atıklarının denetimi ve uygun depolama alanlarının oluşturulması, evsel ve sanayi atıklarının su kaynaklarına deşarjının önlenerek Nilüfer çayının su kalitesinin arttırılması, kişi başına düşen yeşil alan miktarının arttırılması, düzensiz depolama alanlarının rehabilite edilerek yeşil alana dönüştürülmesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni değişiklik yapılan ‘Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nin uygulanmasına ilişkin belediyeler ile yetkili kuruluşlara düşen yükümlükler ve çevre yönetimi alanında ilçe belediyelerin tecrübe paylaşımı ile ortak çözümler değerlendirildi. Katı atık tarifelerine yönelik farklı illerdeki uygulamalar hakkında fikir alışverişinde bulunulan toplantıda, ayrıca Marmara Belediyeler Birliği Eğitimcisi Ümit Arslan tarafından 696 sayılı KHK kapsamında ‘Temizlik işlerine ilişkin personel çalıştırılması’ konusunda bilgiler verildi.

Toplantıda, Marmara Belediyeler Birliği’nin, AB Başkanlar Sözleşmesi kapsamında koordinatör kurum olduğu ve yerel yönetimlere bu alanda destek verecekleri belirtilerek uluslararası işbirliklerinin önemi vurgulandı. Belediyeler arası iletişimin geliştirilmesi ve farklı sorunlara ortak çözümler üretilmesi açısından yararlı olan toplantının yıl içerisinde belirli periyodlarda yeniden düzenleneceği, bu kapsamda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı aracılığıyla koordinasyon görevi üstlenmesinin önerildiği de belirtildi.

Marmara Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile işbirliğini geliştirmeyi ve ortak faaliyetleri yürütmeyi amaçlamaktadır. Marmara Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile işbirliğini geliştirmeyi ve ortak faaliyetleri yürütmeyi amaçlamaktadır.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Bu Haberi Paylaşın