Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa’da Online takip ağı genişliyor

26.07.2013

Bursa´nın sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması yolundaki çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, derelerin temiz akması için sanayi tesisleri üzerindeki denetim çalışmalarına ağırlık verdi. Bu konuda işletme sahiplerinin inisiyatifleriyle yetinmeyen ve her tesise ´doğaya bırakılan atık suların kontrolü için online izleme istasyonları kuran Büyükşehir Belediyesi, 8. istasyonu Kestel´de bulunan Karesi Tekstil´de devreye aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çevre sorunlarının giderilmesine yönelik çalışmaları zaman kaybetmeden gerçekleştirdiklerini söyledi. Bursa içindeki derelerin temiz akması, sanayi kuruluşlarını bu konuda disipline etmek, arıtma tesislerini kurdurmak ve bu tesislerin düzenli işletilmesini sağlamak için Büyükşehir Belediyesi olarak yeni ve modern sistemler kullandıklarını belirten Başkan Altepe, bu konuda teknolojiden tam olarak yararlandıklarını ifade etti. Bursa´daki her fabrikaya tek tek online izleme istasyonları kurduklarını ifade eden ve 8. tesisi Kestel´de bulunan Karesi Tekstil´de hizmete almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Altepe, “Burası yarım asırdır faaliyet gösteren ve büyük ölçekte üretimin olduğu bir yer. Burada da BUSKİ nezdinde online izleme istasyonu oluşturduk. Kurduğumuz sistem sayesinde artık tesise giren ve tesisten deşarj edilen su miktarını ölçme imkanına kavuşmuş oluyoruz. Tesisten deşarj edilen atık suyun her 5 dakikada bir numunelerini alarak, bu numunelerin parametrelerini belirliyor ve parametreleri belirlenen suyun kriterlere uygun olup olmadığını ölçmüş oluyoruz. Artık oturduğumuz yerden tüm fabrikaların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etme imkanına sahibiz” diye konuştu.

Ovadaki büyük tesislerden başladıklarını ve bu sistemi tek tek tüm fabrikalara kuracaklarını açıklayan Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Biz istiyoruz ki artık Bursa’mız ve ovamız sağlıklı olsun. Sularımız kimseyi zehirlemesin. Bu konuda sağlıklı temiz dereler elde etmiş olalım. Kısa zamanda büyük mesafe aldık. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaşın