Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa´dan Finlandiya Çıkarması

23.05.2017

18 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

BURSA’DAN FİNLANDİYA ÇIKARMASI

– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ, BÜYÜKŞEHİR BÜROKRATLARI İLE GENÇLİK VE AİLE DANIŞMA MERKEZİ (GADEM) ÇALIŞANLARI, MADDE BAĞIMLILIĞIYLA İLGİLİ YURT DIŞI ÖRNEKLERİ YERİNDE İNCELEMEK VE FARKLI OLANLARI TÜRKİYE’YE GETİRMEK İÇİN FİNLANDİYA’NIN TURKU ŞEHRİNE ÇALIŞMA GEZİSİ DÜZENLEDİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri, Büyükşehir bürokratları ile Gençlik ve Aile Danışma Merkezi (GADEM) çalışanları, madde bağımlılığıyla ilgili yurt dışı örnekleri yerinde incelemek ve farklı olanları Türkiye’ye getirmek için Finlandiya’nın Turku şehrine çalışma gezisi düzenledi.

Yerel yönetimlerin ‘alkol ve madde bağımlılığına yönelik faaliyetlerde’ aktif rol aldığı Finlandiya’da, hem koruyucu önleyici çalışmalar hem müdahale hem de zarar azaltımına yönelik çalışmalar Bursa grubu tarafından yerinde incelendi. Toplam nüfusu 310 bin olan Turku şehrinde özellikle alkol ve madde bağımlılığının yaygın olduğu, ortalama uyuşturucu madde bağımlılığın yüzde 17, alkol bağımlılığının ise yüzde 50 civarında olduğu belirtildi. Yıllık bütçesinden alkol ve madde bağımlılığı için 13 milyon Euro ayıran Turku Belediyesi’nde yatılı tedavi, zarar azaltımı ve ayaktan danışmanlık merkezlerinin tek elden yürütüldüğü, 7’den 70’e bağımlılık alanında herkesin hizmet alabileceği yerler bulunuyor. Finlandiya’da özellikle madde kullanımının ilk sebebi olarak aile içi ilişkiler ve aile bağları gösteriliyor. Turku Belediyesi yetkilileri, yıllık 15 yaş üstü bir kişinin 999 Euro’yu alkol için harcadığını belirtiyor. Finlandiya’da alkol ve madde bağımlılığının sadece kullanıcıların değil toplumunun tamamını ilgilendiren bir sorun olduğu ve çözümü konusunda her kurumun yapacaklarının bulunduğu, bu nedenle kurumlar arası ilişkilerin önemli olduğu ifade edildi. Özellikle koruyucu çalışmalar kapsamında okullarda öğrenci ve öğretmen odaklı çalışmaların, projelerin uygulandığı belirtiliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın