Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa’nın İlk Kimsesizler Evi Hizmete Açıldı

23.10.2015

dsc-8874

Kimsesiz vatandaşlara sıcak bir yuva sunmak adına Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan ‘Sakarya Kimsesizler Evi’, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Kimsesiz vatandaşlara sıcak bir yuva sunmak adına Osmangazi Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan ‘Sakarya Kimsesizler Evi’, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Osmangazi Belediyesi, sosyal belediyecilik alanında yaptığı hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Sakarya Mahallesi’nde 170 metrekare alan üzerine

toplam 877 metrekare kapalı alan olarak inşa edilen Bursa’nın ilk kimsesizler evi ‘Sakarya Kimsesizler Evi’ düzenlenen törenle açılarak kimsesiz vatandaşların hizmetine sunuldu. 4 kattan oluşan Sakarya Kimsesizler Evi’nin zemin katında ve asma katında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışma ofisleri yer alıyor. Binanın bodrum katında teknik birimler, 1-2 ve 3’üncü katlarında yatakhane, 4’üncü katında ise yemekhane olacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Bursa Valisi Münirkaraloğu, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Sakarya Mahallesi Muhtarı Nusret Aydın, bürokratlar, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Başkan Dündar, herkesin mutlu olduğu ve hizmet aldığı bir Osmangazi oluşturmak için birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Osmangazi Belediyesi olarak insan odaklı çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Dündar, “Geçtiğimiz Haziran ayında temelini attığımız ve 10 ayda tamamladığımız Sakarya Kimsesizler Evi Bursa’da bir ilk oldu. Kimsesizler Evi için 640 bin TL kaynak kullandık. Osmangazi’de kimse muhtaç kalmasın aç kalmasın diye bizler bundan sonra da aynı gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Sosyal belediyecilik hizmetlerine büyük önem verdiklerini ve bu konuda yoğun bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Dündar, “Geçtiğimiz yıl devraldığımız Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait ekmek fırınımızda her gün 8 bin ekmek üreterek ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtıyoruz. Somuncu Baba Fırını olarak faaliyet gösteren fırınımız restorasyon çalışmalarını büyük ölçüde tamamladığımız Somuncu Baba Evi ve Fırını için de üretim yapacak.  Yeni dönemde hayata geçirdiğimiz insan odaklı projelerimizden ‘Belediyem Benimle’ ile ekiplerimiz tek tek mahallelerimizi, evlerimizi dolaşarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tespit ediyor.  Bu taleplerden biz belediye olarak kendi kaynaklarımız ile yapabileceklerimizi hızla yapıyor, imkanlarımız dışında kalan ihtiyaçları, talepleri ise diğer kurumlarımız ile paylaşarak birlikte çözüm arıyoruz. Paylaşmakta hayır vardır, bereket vardır. Biz de bu emri yerine getirmek için tüm imkanlarımız ile çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Kimsesizler Evi de bu amaca hizmet eden önemli bir dua kapısı olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ BİR ADIM ÖNDE”

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da yaptığı konuşmasında sosyal belediyecilik hizmetlerinin önemine vurgu yaptı. Sosyal belediyecilik hizmetlerine önem veren belediyelerin ve belediye başkanlarının bir adım öne geçtiğinin altını çizen Karaloğlu, “Bir belediyeyi farklılaştıran ve diğerlerinden bir adım öne çıkaran, sosyal belediyecilik alanında yaptığı çalışmalardır. Eğer bir belediyemiz ve belediye başkanımız kimsesize sahip çıkabiliyorsa, kışın sokakta kalmış bir vatandaşa yardım edip sıcak bir çorba ikram edebiliyorsa, yoksula yardımcı olabiliyorsa, kadına çocuğa engelliye sahip çıkıyor, gazilerimizi gözetip, şehit yakınlarını baş tacı yapabiliyorsa işte o belediyemiz ve belediye başkanımız diğerler belediyelerden ve belediye başkanlarından bir adım önde demektir. İşte Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar da bu özelliğiyle öne çıkan belediye başkanımız. Başkanımız Mustafa Dündar’ı kimsesiz vatandaşlarımıza hizmet verecek olan böyle güzel bir tesisi kentimize kazandırdığı için kutluyorum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“OTEL KONFORUNDA BİR TESİS”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, kimsesiz ve yardıma muhtaç vatandaşlara sahip çıkmanın önemini dile getirerek, “Kimsesizlere sahip çıkmak İslami, insani ve milli bir değerdir. Bu aynı zamanda yöneticilerin de sorumluluğudur. Bizim kültürümüzde belediye başkanı ‘Şehrül Emin’dir. Yani şehrin, bölgenin ve vatandaşların emniyetinden sorumlu olan emin insanıdır. İşte bu tanıma uyan başkanlarımızdan olan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar tarafından oluşturulan Sakarya Kimsesizler Evi’ni hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ev kimsesiz vatandaşlarımız için sıcak bir yuva olacak. Kimsesiz vatandaşlarımız artık sahipsiz değiller. Açılışını yaptığımız bu önemli tesisimizde kalan vatandaşlarımızın sağlık konusundaki işlerinde biz yanlarında olacağız. Her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu.

Bir gün herkesin yardıma muhtaç duruma düşebileceğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İnsana ve yüreğe dokunmak, ne oldum değil ne olacağım diyebilmek gerekiyor. Bugün sağlıklı olabiliriz, maddi durumumuz güzel olabilir ancak yarın hangi durumda olacağımız belli değil. Onun için yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza sahip çıkıp, onlara yardım eli uzatmalıyız. Yarın biz de yardıma muhtaç durumda olabiliriz. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Acılar paylaşıldıkça azalır. Bugün burada kimsesiz vatandaşlarımıza sahip çıkarak onların yalnızlığını gidereceğimiz özü güçlü bir eseri açmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle birlikte Sakarya Kimsesizler Evi hizmete açıldı. Açılışın ardından Bakan Müezzinoğlu, Başkan Dündar ile birlikte Sakarya Kimseziler Evi’ni gezerek tesis hakkında bilgiler aldı.

dsc-8906 dsc-8887

Bu Haberi Paylaşın