Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa’nın yeni teleferiğinde test sürüşü başladı

11.11.2013

teleferik2Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni teleferik ile Bursa’ya verilen sözü tuttuklarını belirterek, teleferiğin ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

Bursa’nın simgesi teleferik, yenilenen yüzüyle test sürüşüne başladı. Teferrüç istasyonunda teleferiğin ilk test sürüşünü de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe gerçekleştirdi. Başkan Altepe, bu dönemde Bursa’ya eserler kazandırıldığını söyleyerek, “Bursalılara verdiğimiz söz tuttuk, bu yıl içinde yenilenen teleferiği yılbaşına kadar hizmete sunmayı hedefliyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediyesi’nin Uludağ’ı yeniden bir cazibe merkezi haline getirecek çalışmaları arasında yer alan yeni teleferik projesinde çalışmaların hızla sürdüğünü vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa’nın en önemli eserlerinden olan ve 1963 yılından bu yana kullanılan mevcut teleferiği 50 yıl sonra söktük, yeni teleferik hattının montajını da bu yıl içinde gerçekleştiriyoruz. Yılın sonunda 4500 metrelik Teferrüç – Sarıalan hattını vatandaşların hizmetine açacağız. Jeneratörle 1/8’lik hızla test sürüşünü yaptığımız teleferiği tüm eksikliklerini tamamlayıp 1,5 ay içinde hizmete sunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

İlk etap yılbaşında tamam
Uludağ’ın 12 ay boyunca kullanılan ve kent ekonomisine katkı sağlayan bir merkez olması amacıyla hayata geçirilen çalışmalar kapsamında ilk etapta Sarıalan’a kadar uzanacak hattın daha sonra Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılacağını belirtti. Başkan Altepe, ilk etap çalışmalarında Sarıalan’da vagonların konacağı ek binanın tamamlanacağını, istasyon eksiklerinin giderileceğini, çevre düzenlemelerinin yapılacağını anlattı. Otoyolda yaklaşık 35 km olan yolun yeni teleferikle 12 dakikaya indiğini kaydeden Başkan Altepe, “Yeni teleferikle 20 saniyede 1 teleferik kabini beklemeden hareket edecek. Daha önce saatte 4 sefer yapan teleferiğin kapasitesi yeni sistemle 12 katına çıkmış olacak. Bursa, modern sistemle güzel bir ulaşıma daha kavuşuyor” şeklinde konuştu.

“Bursa’nın kazancı”
Başkan Altepe, teleferiğin ikinci etabının da bahar aylarına kadar tamamlanacağını ve teleferik ulaşımının bu sayede Sarıalan’dan sonra 4300 metre olan Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılacağını hatırlattı. Yeni teleferiğin Bursa ekonomisine de katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Hem kışın hem de yazın kentimize gelen turistler 22 dakikada Oteller Bölgesi’ne ulaşabilecek. Kent merkezindeki otellerde kalanlar dahi 22 dakikada Uludağ’a ulaşabilecek ve kayak yapabilecek. Yazın da Bursa’daki otellerde yer bulamayan turistler de Uludağ’daki otellerden yararlanabilecek. Teleferik, Bursa için büyük bir kazanç. Bursa’ya verdiğimiz sözü tutuyoruz” dedi.
Başkan Altepe, teleferik çalışması sırasında ağaç kesilmesiyle ilgili yapılan eleştirileri de hatırlatarak, “Eskiden Kadıyayla’ya araçla ulaşılamıyordu ancak oradaki teleferik sisteminin kontrolünü sağlamak adına Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın onayı ile yol açıldı. Eğer bu yol açılmasaydı geçen hafta yaşanan yangın önlenemez ve dolayısıyla tüm teleferik sistemi yenilenmek durumunda kalırdı” diyerek, tepkileri cevapladı.

Dünyanın en uzun hatlı teleferiği
Toplamda 8,84 kilometre ile dünyanın en uzun hatlı teleferiklerinden birini Bursa’ya kazandıran sistemle, Teferrüç ile Oteller Bölgesi arası 22 dakikaya indiriliyor. Yeni teleferik 8’er kişilik gondol tipi kabinlerle hızı saatte 70 kilometreye oluşan lodoslu havalarda bile çalışabilecek, diğer taraftan da sıra bekleme derdi tamamen ortadan kalkacak. Kadıyayla’ya kadar toplam 11 direk, Kadıyayla Sarıalan arasında da toplam 14 direk bulunan yeni teleferik sisteminde, Teferrüç’te 1500 metrekarelik bina, Kadıyayla’da 1700 metrekarelik bina ve Sarıalan’da da 4500 metrekarelik bina; Sarıalan’da toplam 90 kabinlik park alanı yapılırken, yeni teleferik hattı bünyesinde toplam 180 kabin bulunacak.
Başkan Altepe’nin basın açıklamasına, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdayi Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi bürokrat ve teknokratları ile Leitner firması temsilcisi İlker Cumbul da katıldı.

Bu Haberi Paylaşın