Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Bursa’yı Minik Eller Yeşertiyor

15.02.2013


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan 510 bin metrekare alanlı Hüdavendigar Kent Parkı’nda yer alan ağaçların Bursalılar tarafından sahiplenilmesi amacıyla başlatılan ‘Yeşil Bursa Bizim’ kampanyasına destek vererek ağaç satın alan okulların öğrencileri, ağaçlarını Başkan Altepe ile birlikte dikti.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun göçe bağlı olarak hızla artan kaçak ve çarpık yapılaşma yüzünden ‘yeşil’ kimliğinden uzaklaşıp, ‘gri’ bir kent görünümüne bürünen Bursa’nın yeniden ‘yeşille’ anılması amacıyla hayata geçirdiği Hüdavendigar Kent Parkı’nı, ‘Yeşil Bursa Bizim’ projesi ile yeşilleniyor. Yaklaşık 510 bin metrekare alanı ile Bursa’nın en büyük parkı olan Hüdavendigar Kent Parkı’nın vatandaşlar tarafından sahiplenilmesi amacıyla başlatılan ‘Yeşil Bursa Bizim’ kampanyasına ilgi de her geçen gün artıyor. Kampanyaya katılıp, ağaç satın alarak parkın yeşillenmesine katkı veren eğitim kurumlarındaki öğrenciler, sertifikalarını Hüdavendigar Kent Parkı’nda düzenlenen törenle aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gencel ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Cihat Çini’nin de katıldığı törende; ağaç satın alan Özel Osmangazi Koleji, Şahinkaya Koleji, Süleyman Cura Ortaokulu, Özel Çakır Okulları, Özel Kültür Okulları, Koç Ortaokulu, Şehit Doğan Sevinç Ortaokulu ve Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu öğrencileri, sertifika ile ödüllendirildi.

Yeşil alan çağdaşlık kriteri
Kampanyaya destek veren okul ve öğrencilere teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yüzde 47’si orman olan Bursa’nın yeşil konusunda çok avantajlı olduğunu ve isminin de yeşille özdeşleştiğini kaydetti. Kent merkezinde halkın kullanımına açık düzenlenmiş yeşil alanların günümüzde en önemli çağdaşlık kriterlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Maalesef kişi başına 1 metrekare bile yeşil alan düşmeyen ilçelerimiz var. Bu tabloyu olumlu yönde değiştirmek amacıyla yoğun çaba içindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak yaklaşık 2 milyon metrekare alanlı büyük parkları bu dönem kente kazandırıyoruz. Bu da neredeyse kişi başına ilave 1 metrekare yeşil alan demek. Kültürpark’tan 70 bin metrekare daha büyük olan bu parkımızın da Bursalılar tarafından sahiplenmesi amacıyla başlattığımız kampanyaya kapsamında 150 kişi ve kurum ağaç satın aldı. Bugün bile 10 kişinin daha ağaç aldığını öğrendim. Bu ağaçlar çocuklarımız gibi 7-8-10 yaşında. Yani ağaçlarımız da çocuklarımızla birlikte büyüyecek. Bir ağacın ömrü boyunca bir ton karbondioksit gazını emdiği, yine bir ağacın 50 ton su ürettiği düşünülürse, yeşile yapılan yatırımın ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz” diye konuştu.
Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gencel de eğitim kurumlarının böyle bir kampanyaya destek vermesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, böyle büyük bir parkı Bursa’ya kazandırmaları nedeniyle Başkan Altepe ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Kampanyaya katılıp, ağaç satın alan okulların müdür, yönetici ve öğretmenleri de böyle bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Konuşmaların ardından kampanyaya destek veren okulların öğrencilerine sertifikalarını veren Başkan Altepe, daha sonra öğrencilerle birlikte ağaç dikti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın