Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

BUSKİ’nin 2. hidroelektrik santrali açıldı

26.05.2017

23 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

BUSKİ’nin 2. hidroelektrik santrali açıldı
– Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu D13 su deposunun hidrolik su gücünden yararlanarak elektrik enerjisi üreteceği Hidroelektrik Santral törenle hizmete açıldı.
– Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BUSKİ kanalıyla kurulan 2. hidroelektrik santralin devreye alındığını ve böylece yılda 6 milyon kwh elektrik üretilmiş olacağını söyledi.

BURSA – Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelen Büyükşehir Belediyesi’nin Çekirge Devlet Hastanesi yanında bulunan D13 su deposunun hidrolik su gücünden yararlanarak yıllık yaklaşık 6 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üreteceği hidroelektrik santral hizmete açıldı.

Bursa’yı daha sağlıklı bir geleceğe taşımak amacıyla çevre yatırımlarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ Genel Müdürlüğü ile Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü (TEMSAN) arasında imzalanan anlaşmanın ardından, Çekirge Devlet Hastanesi yanındaki D13 su deposunun hidrolik su gücünden yararlanarak elektrik enerjisi üreteceği tesisi hizmete açtı. Enerji harcamalarını en aza indirip, hem milli ekonomiye katkı sağlamak hem de kaynakların verimli kullanılması amacıyla hem spor tesislerinin hem de BUSKİ atölyelerinin çatılarına güneş enerjisinden elektrik enerji üreten sistemler kuran Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji üretim yatırımlarından birini daha devreye aldı. Bir taraftan kuvvetli rüzgar alan bölgelere rüzgar tribünleri kurulması için projelerine devam eden Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ kanalıyla kurulan 2. hidroelektrik santrali devreye aldı.
Yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade ederek elektrik üretebilmek için girişimlerde bulunan BUSKİ, enerji üretimi ile ilgili önemli bir adım attı. BUSKİ Genel Müdürlüğü ile Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü (TEMSAN) arasında imzalanan anlaşmanın ardından, D13 Deposu’nun hidrolik su gücünden elektrik enerjisi üretmek amacıyla yapılan HES tesisi törenle hizmete açıldı.

“BUSKİ, nereye girerse oraya hayat geliyor”
Bursa’da verimli bir yatırımın gerçekleştirildiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Türkiye, yerel yönetimlerde öncü adımlar atıyor. Güçlü bir Türkiye için güçlü şehirleri oluşturmaya devam ediyoruz. Yeşilinden tarihine, turizminden termaline dek her alanda Bursa’nın değerlerine sahip çıkıyoruz” dedi.
Yerel kalkınmada öncü ve örnek çalışmaların yapıldığını anlatan Başkan Altepe, “BUSKİ, Bursa’da nereye girerse oraya hayat geliyor. BUSKİ, kentin her köşesinde, sağlıklı içme sularından altyapı yatırımlarına dek her alanda çalışmalarını sürdürüyor. Çevre konusunda da iddialıyız” şeklinde konuştu.
BUSKİ’nin örnek bir adım atarak çamurdan elektrik enerjisi ürettiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Enerjide hamle yapan herkes dünyada öne çıkıyor. Bursa’da Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ çalışıyor” dedi. Kısa süre sonra barajın üzerine de güneş kolektörleri döşemeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Altepe, D13 hidroelektrik santrali hakkında bilgiler vererek, “Artık sular boşa akmayacak. Su akacak, elektrik üretecek. Buradaki potansiyel enerji elektrik enerjisine dönüşecek. Yaklaşık yılda 2 milyon TL kazanç sağlayacak, kendisini de amorti edecek. Borudan su akarken para da akacak. Yılda 6 milyon kwh elektrik üretilmiş olacak. Her şeyin öncüsü Bursa, her şeyin en güzeline layık” diye konuştu.
Başkan Altepe, konuşmasının ardından açılışı yapılan tesiste incelemelerde bulundu ve BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile TEMSAN Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Toprak’tan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Hidroelektrik santralin yapımı Enerji Bakanlığı’na bağlı TEMSAN Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Gücü 1200 kw ve debisi 1,7 m3/s olan santral Dobruca içme suyu arıtma tesisinde arıtılan ve şehir merkezine verilen içme suyu iletim hattı üzerindeki D13 su deposu yanına inşa edildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın