Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir Çöpte Çevreci Ve Kalıcı Çözümler Üretiyor

09.06.2017

BÜYÜKŞEHİR ÇÖPTE ÇEVRECİ VE KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesinin il genelinde uygulayacağı katı atık yönetim sistemiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Başkan Enver Yılmaz, göreve geldiklerinde en önemli sorunlardan biri olan çöp konusunda, çevreci yöntemler kullanıp kalıcı çözümler ürettiklerini belirterek katı atık sistemiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çaybaşı ilçesinde bulunan düzenli depolama sahasında tesis kurulum faaliyetlerinin sürdüğünü belirten Başkan Yılmaz, “Çaybaşı Düzenli Depolama Sahamıza yapılacak sızıntı suyu arıtma tesisinin ve sabit tesislerin ikinci kısım yapım ihalesini 16 Mayıs’ta gerçekleştirdik” dedi.

İL GENELİNDEKİ ATIKLARIN TAMAMI AYRIŞTIRILACAK

İl genelinde toplanan çöpün tamamının ayrıştırma işlemine tabi tutulacağına dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, gün içerisinde toplanan atığın yaklaşık 220 tonluk bölümünü, Altınordu Mekanik Ayırma Tesisinde toplayıp geri dönüşüm malzemelerini ayrıştırarak işlediklerini ve Ünye ilçesine yapılacak tesis tamamlandığında ise il genelindeki tüm atıkları ayrıştıracaklarını ifade etti.

AKÇAY ÇÖP DEPOLAMA SAHASI REHABİLİTE EDİLECEK

Ünye Katı Atık Aktarma İstasyonunda yapım çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Başkan Yılmaz, “İlçelerimizde yapılacak 4 katı atık aktarma istasyonundan ( Ünye, Fatsa, Gürgentepe ve Kabataş) biri olan Ünye Aktarma Katı Atık Aktarma İstasyonumuzun inşasını tamamlandık. İstasyonun devreye alınmasıyla beraber Ünye Akçay mevkiindeki çöp depolama sahasını kapatarak rehabilite edeceğiz. Diğer üç aktarma istasyonunun da yer teslimini yaptık. Zemin betonarme işlerinin tamamlanmasıyla birlikte çift boşaltmalı çelik konveyör bantlı aktarma istasyonunun montaj işlemlerine başlayacağız. 1,5 ay içerisinde inşaat çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

ÜNYE’YEKİ MEKANİK AYIRMA TESİSİ YAPILACAK

Başkan Enver Yılmaz, Ünye ilçesine yapılacak mekanik ayırma tesisi için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “ Tesiste kullanılacak makinaların ihalesi 23 Haziran tarihinde yapacak ve tesis ve makinaların kurulumu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Ünye Mekanik Ayırma Tesisimizin işletmeye alınmasıyla birlikte ilimiz genelindeki tüm atıklar, aktarma istasyonları vasıtasıyla taşınarak bu tesisimizde işlenecek, geri dönüşüm malzemeleri ayrıştırılacak ve Ünye Çimento Fabrikasına ATY hammaddesi gönderilecek. Geriye kalan organik atıklar ise boyutlandırma ve homojenizasyon işlemlerinin ardından, nihai olarak bertaraf edilmek üzere Çaybaşı ilçemizde kurulması planlanan biyometanizasyon ve biyokurutma tesisine gönderilecek” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın