Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir Çöpten Eletrik Üretecek

02.02.2018

BÜYÜKŞEHİR ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, on yıllardır Ordu ilinin gündemini meşgul eden çöp sorununu çözmelerinin ardından, şimdi de çöpten elektrik üretip satarak gelir elde edeceklerini söyledi.

BAŞKAN YILMAZ, “ÇÖP SORUNUNU ORDU’NUN GÜNDEMİNDEN ÇIKARDIK”

Çöp sorununu Ordu ilinin gündeminden çıkararak modern ve çevreci bir sistem kurduklarını belirten Başkan Yılmaz, “Ordu’muzun on yıllardır gündeminden düşmeyen çöp sorununu kesin bir şekilde çözecek modern ve çevreci bir sistem kurduk. Oluşturduğumuz modern sistem kapsamında, ilçe belediyelerimiz tarafından toplanan çöpler, ilk önce Altınordu ve Ünye Cevizdere’de kurduğumuz katı atık ayrıştırma tesislerinde toplanarak ayrıştırma işlemine tabi tutulacak. Cam, plastik vb. ekonomik değeri olanlar ayrıştırılacak, yakılabilir mahiyette olanlar da Ünye Çimento Fabrikasına gönderilecek. Geriye kalan organik atık mahiyetindeki çöp ise Çaybaşı İlküvez’de Avrupa Birliği standartlarına göre modern tekniklerle inşa ettiğimiz düzenli depolama sahasına taşınacak” diye konuştu.

BİYOGAZDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Başkan Enver Yılmaz, Çaybaşı ilçesinde yapımı devam eden düzenli depolama sahası yanına elektrik üretim tesisi kuracaklarını söyleyerek, “Çaybaşı Düzenli Depolama Sahasına yapılacak sızıntı suyu arıtma tesisi ve sabit tesislerin 2. kısım yapım ihalesini 16 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirmiştik. Hemen bu tesisin yanında, bir de biyogazdan elektrik üreten bir tesis kuracağız. Bu tesisteki biyometanizasyon sistemi sayesinde, organik atıkları biyogaz tankında bekleterek önce gaz ve sonra da gazdan elektrik üreteceğiz” şeklinde konuştu.

ELEKTRİK ÜRETİM TESİSLERİNİN İHALESİ YAPILDI

Elektrik üretimi yapacak tesisin ihalesini gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yılmaz, “Çaybaşı İlküvez’de yapacağımız elektrik üretim tesisinin ihalesini yaptık. Bu tesisimiz sayesinde üretilecek elektrikten cidi anlamda gelir elde etmeyi planlıyoruz. Ünye Çimento’ya sattığımız çöpten ve İlküvez’deki tesiste üreteceğimiz elektrikten elde edeceğimiz gelirle birlikte Ordu Büyükşehir Belediyemiz, henüz kuruluşunun dördüncü yılında, Türkiye’de çöp konusunda kendine yetebilen belki de ilk belediye olacak” dedi.

Bu Haberi Paylaşın