Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’de Engelliler Sorunu Masaya Yatırıldı

08.08.2014

mersin- (4)

Kongre Merkezi’nde gerçekleşen seminere, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Mustafa Saçıkara ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serhat Kandemir, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu, Mersin İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Serkan Özada, Büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ile dernek üyeleri katıldı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ENGELLİLERE GİRİŞİMCİLİK KURSU
Seminerin açılış konuşmasını yapan, Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Mustafa Saçıkara, KOSGEB ile işbirliği içerisinde bedensel engellilere girişimcilik kursu verilmesi için gerekli girişimlerin yapıldığını kaydetti. Engelliler Daire Başkanlığı’nın 30 Mart’tan sonra yeni kurulduğunu hatırlatan Daire Başkanı Saçıkara, “Bizler siyaset yapmayacağız, hizmet yapacağız. Bizim bulunduğumuz konum, siyaset üstü bir konumdur. Şehrin algısının değiştirilmesinde, farkındalığın oluşturulmasında işin içerisine siyaseti girerse, maalesef ileriye gideceğinize, ters istikametten yol almış olursunuz. Bizler bütün sivil toplum kuruluşları, kamu yararına çalışan derneklerle el ele verip çalışmak istiyoruz. Bizim kalbimiz çok büyük, gönlümüz çok yüce, omuzlarımız çok geniş. Yeter ki ayın dili konuşalım. Hepimiz aynı gemideyiz, bunu unutmayalım” diye konuştu.

Türkiye’de engelli oranının yüzde 13’e yakın olduğunu kaydeden Daire Başkanı Saçıkara, “Bu şu anlama geliyor; Türkiye’nin nüfusu 76 milyon olduğuna göre, yaklaşık 25 milyon birey birebir engellilerle gününü geçirmek zorunda. Bizim çabamız, engelli arkadaşlarımızın yasal olan haklarını ötekileştirmeden kendilerine vermeye çalışmak. Dünya gelişmişliğinin bazı kriterleri vardır. Bu kriterlerden bir tanesi de, o ülkedeki var olan engellilere, mevcut yönetimin bakış açısıdır” dedi.

Şehrin engellerini kaldırabilmek için engellerin öncelikle sağlıklı bireylerin düşüncesinden kalkması gerektiğini savunan Daire Başkanı Saçıkara, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Sayın Başkanımız Burhanettin Kocamaz liderliğinde, ekibinde daire başkanı olarak biz hangi sözü verdiysek, o sözlerimizin arkasındayız. Bu, bizim namus borcumuzdur. Bu bir ekip işidir. Biz engelli kardeşlerimizi toplumun içine çıkarmaya, normal bireylerle entegrasyonunu sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR, MERSİN İNSAN KAYNAKLARI VE İSTİHDAM FUARI’NA HAZIRLANIYOR
Daha sonra söz alan Mersin İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Serkan Özada, İŞKUR olarak verecekleri ‘İş ve Meslek Danışmanı’ hizmetiyle, normal bireylerin dışında engelli vatandaşlara da birebir danışmanlık hizmeti vermek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile bazı kurum ve odaların ortaklığında, 14-15 Ekim 2014 tarihlerinde Kongre Merkezi’nde engelli bireyleri de kapsayacak olan ‘Mersin İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’ düzenleyeceklerini kaydeden Özada amaçlarının, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizlik ve niteliksiz işgücü problemini çözmek olduklarını dile getirdi.

Engelli hakları, sorunları ve çözüm önerileri konusunda katılımcılara eğitim semineri veren Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu ise , “Engellerin ortadan kaldırılması için yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü kaydetti. Kuyumcu konuşmasında, “Evinden çıkamayan bir engellinin sorunu, ayakları değildir. Sorun, tekerlekli sandalye ile hareket etmesini sağlamayan yerel yönetimlerdir. Rampa, kaldırım, yaya geçidi düzgün yapılmadığı zaman engel konulmuş olur. Yani sorun aslında, yerel yönetimdeki görevlidir. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çok iyi bir sinerjik yapı gördüm ve Mersin adına çok sevindim. Lütfen bunu kullanın” dedi.

Bu Haberi Paylaşın