Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’de ‘yerel eşitlik eylem planı’ çalışması

26.12.2013

15537_1_201312241417Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de desteklediği ‘Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Programı’ kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından Yerel Eşitlik Eylem Planı atölye çalışması gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın ‘Kadın Dostu Kent’ olma yolunda, kentteki eşitsizlikleri ortadan kaldıracak hizmetlerini kararlı adımlarla sürdürüyor. Bu kapsamda, Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi tarafından ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ adlı atölye çalışması gerçekleştirildi. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Erguvan Salon’da tam gün süren çalışmada, sunumlar yapıldı.

Birleşmiş Milletler Kadın Dostu Kentler Program Koordinatörü Burcu Üzümcüler, ‘Kadın Dostu Kentler’ programı, Bursa il durumu ve toplumsal cinsiyete duyarlı kentler hizmetlere dair uluslararası örnekleri içeren interaktif sunumu yanı sıra yerel eşitlik eylem planı ile Bursa’daki süreci hakkında bilgiler verdi. Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi Sorumlusu Ayşegül Öcalan da Büyükşehir Belediyesi’nin imza attığı ‘Avrupa Yerelde Kadın Erkek Eşitlik Şartı (CEMR)’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Büyükşehir Belediyesi Eşitlik Birimi’nden Uzman Dr. Pelin Feymi ise proje kapsamında sürdürülen çalışmalardan örnekler verdi.

Sunumların ardından gerçekleştirilen atölye çalışmasında ise belediye hizmet alanlarına göre gruplara ayrılan eşitlik temsilcileri, Bursa ölçeğinde bireyler arası çeşitlilikler, farklılıklar, çatışmalar ve bir arada tutan faktörlerle ilgili sunumlar yaptı. ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’nın hazırlığını hedefleyen atölye çalışmasında, belediye hizmetlerinin cinsiyete duyarlı bakış açısındaki eksiklikler ve yapılması gerekenler değerlendirildi.

Bu Haberi Paylaşın