Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’den Atık Pil Toplayanlara Ödül

21.05.2017

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Atık Pil Toplama Yarışması sonuçlandı. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından başlatılan kampanya süresi içerisinde 6 ayda toplam 7.5 ton atık pil toplandı. En çok atık pil toplayanlara bisiklet, tablet, masa tenisi, satranç takımı, top, Çocuk Köyü bileti ve kumbara gibi hediyeler verildi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye başkanı Ahmet Edip Uğur, “Çevre bize miras kaldı. Bundan sonra gelecek nesillere de biz miras bırakacağız” dedi.

Balıkesir Çocuk Köyü’nde düzenlenen ödül törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Daire Başkanları ile okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

BAŞKAN UĞUR: “ÇEVRE BİZE MİRAS KALDI”
Çevre temizliğinin insan sağlığı için önemine vurgu yapan Başkan Uğur, şöyle konuştu: “Çevre önemli. Çevre bize miras kaldı. Bundan sonra gelecek nesillere de biz miras bırakacağız. Onun için bu mirası iyi halde bırakmamız lazım. Bu pilleri toplamazsak, gelişi güzel çöpe atarsak oradaki kimyasallar yer altı sularına karışıyor, tekrar bize zarar verecek şekilde geri dönüyor. Çocuklarımız hem okul, hem de ailelerinden aldıkları eğitim ile çevreye çok duyarlılar. Çöpleri ayrıştırmamız lazım. Kâğıt tüketimi arttıkça ormanlar yok oluyor. Ormanlar yok oldukça küresel ısınma oluyor. Çevre ile ilgili sorunlar otaya çıkıyor. Çocuklarımızın çevreye duyarlı olması lazım. Atık pil toplamada başarı gösteren çocuklarımız duyarlılıklarını gösterdiler. Fazla israf etmeden tüketim yapmak lazım. Neyi kullanıp atıyorsak ona dikkat edeceğiz. Kuran-ı Kerim’de de ‘Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz’ diyor. Onun için biz bu kurala uysak, israf etmesek, çevreye karşı duyarlı oluruz.”

6 AYDA 7.5 TON ATIK PİL TOPLANDI
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen yarışmada atık pillerin geri kazanımı ve çevre kirliliğinin önlenmesinin amaçlandığını ifade eden Başkan Uğur, “Yarışmaya katılan katılımcılar 42 noktaya kurulan Atık Pil Toplama Makinelerine atık pillerini atarak karşılığında makinelerden kupon almışlardır. 1 pilin 10 puan olduğu yarışmada katılımcılar hedefledikleri puanlara ulaştıklarında 03 Nisan – 14 Nisan 2017 tarihleri arasında biriktirdikleri kuponları Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Atık Yönetim Şube Müdürlüğü’ne teslim etmişlerdir. Kampanyaya 128 kişi katılmış olup 11 adet Bisiklet, 21 adet Tablet, 3 adet Masa Tenisi, 19 adet Satranç, 35 adet Voleybol Topu, 31 adet Basketbol Topu, 67 adet Futbol Topu, 73 adet Çocuk Köyü Bileti ve 114 adet Kumbara almaya hak kazanmışlardır. Kampanya süresinde (6 ay) Atık Pil Toplama Makinelerinden 7,5 ton atık pil toplanmıştır” diye konuştu.
Başkan Uğur konuşması ardından Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ile birlikte ödül kazanan okul ve öğrencilere hediyelerini takdim etti. Başkan Uğur, hediye kazananlar ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu Haberi Paylaşın