Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’den Çocuklara Çevre Bilinci Eğitimi

10.05.2017

Her yıl ilköğretim okullarında çocuklara doğa ve çevre bilinci konusunda eğitim veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl belirlediği 5 pilot anaokulunda, 4 ile 5 yaş grubundaki çocuklara çevre bilincini aşılamayı hedefliyor. Daha küçük yaşlardaki çocuklarla buluşarak, verilen eğitimlerin daha verimli hale geleceğini düşünen Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çevre bilincini artırma konusunda eğitimlerini devam ettiriyor.

“Çevreci Çocuk Okulöncesi Çevre Farkındalık Eğitimi” adı verilen eğitimde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın Çevre Koruma Şubesi’nden alanında uzman ekipler okullara giderek, çocuklarla buluşuyor.

4 Mayıs 2017 tarihinde Akdeniz Koza Anaokulu’nda başlayan ve Toroslar Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu’nda devam eden eğitimler kapsamında Toroslar Samiye-Naim Eğitim Vakfı Anaokulu, Cumhuriyet Anaokulu ve Yenişehir Anaokulu öğrencileri de “Çevreci Çocuk Okulöncesi Çevre Farkındalık Eğitimi” alacak. Mayıs ayı sonlarına doğru tamamlanacak olan eğitimlerde yaklaşım 500 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Hem eğitici hem de eğlenceli
Eğitim kapsamında Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çocuklara atık ayrıştırma, geri dönüşüm ve çevre bilinci konularında teorik bilgiler veriyor.

Çocukların anlayabileceği dilde ve düzeyde, kalıcı öğrenmeyi sağlayacak şekilde hazırlanan eğitimde anlatılan konular, Yaprak ve Toprak karakterleri üzerinden çocukların ilgisini çekecek hale getiriliyor.

Verilen teorik bilgilerin ardından “Atık Mobil” olarak adlandırılan kamyon maketinde çocuklar şoförlük yaparken, diğer çocuklar ellerinde ayrıştırılması gereken atıkları hangi kutulara atmaları gerektiğini yapılan pratik sayesinde öğreniyor.

Tişörtlerde ve videolu anlatımda yer alan Yaprak ve Toprak karakterleri sayesinde, çevre bilincini kavrayan çocuklar, geri dönüşüm ve atık ayrıştırma konularında eğlenceli bir şekilde bilgi sahibi oluyor.

Eğitim sayesinde pillerin, yiyeceklerin, atık yağların, eski giysilerin ve ambalaj atıklarının aynı kutulara atılmasının yanlış oluğunu kavrayabilen çocuklar, ilgi ve dikkatle verilen eğitimi dinlerken, çevre konusunda farkındalık sahibi oluyor.

Öte yandan eğitime katılan çocuklara Çevreci Çocuk Boyama kitabi, çevreci karakterlerin baskılarının yer aldığı tişörtler ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın imzasının yer aldığı “Çevreci Çocuk Okulöncesi Çevre Farkındalık Eğitimi” sertifikası veriliyor.

Bu Haberi Paylaşın