Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’den “Herkes için erişilebilir İstanbul”

13.10.2014

erisilebilir_ist_hbr_ft

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Kalkınma Ajansı “Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında hazırladığı “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” projesinin ön tanıtımı Emirgan’daki Beyaz Köşk’te gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve proje ortaklarından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü yetkililerin katılımıyla gerçekleşen toplantıya, proje kapsamında yer alan toplam 40 kurumun yönetici ve yetkilileri katıldı.

Engellilerin sosyal yaşam alanlarını daha konforlu hale getirmeyi amaçlayan proje kapsamında; 200 kişiye İşaret Dili eğitimi, 250 Kişiye Sosyal Hayata Adaptasyon eğitimi, 4 müzeye ait replikaların yapımı, tanıtım filmlerinin çekilmesi, Erişilebilirlik teknik raporlarının çıkarılması, Kamu Kurumları erişilebilirlik tespit çalışmaları, Dijital Erişilebilirlik haritasının çıkarılması, Müzelere engelli kartı tanıma sisteminin yerleştirilmesi ve STK ziyaretleri yer alıyor.

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Mustafa Albayrak, “Projemiz kapsamında bine yakın kurum ve kuruluşun erişilebirlik raporunu hazırlayarak, bizler gibi çalışmalara katkı sağlamak isteyen tüm kesimlere ciddi bir envanter kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinatörlüğünde 2013 yılında gerçekleştirilmiş olan “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” projesinin sonuçları paylaşıldı. Ardından, daha geniş kapsamda devamı niteliğinde olan “ Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul II” projesinin faaliyet alanını anlatan bir sunum gerçekleştirildi.

İstanbul’u “erişilebilir” kılmayı ve küresel turizmde rekabet edebilir düzeye getirmeyi amaçlayan projeye dâhil olan kurum sayısı 12’den 40’a çıkarıldı. Bunların 34’ünün erişilebilir turizm bağlamında çalışması yapılacak. Proje ile ilgili detaylara ise http://erisilebilirturizm.ibb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor.

Proje faaliyet alanları

21 Müze;
Topkapı Sarayı, Ayasofya, Arkeoloji Müzeleri, Kariye Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri, Türk İslam Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi,Havacılık Müzesi, Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Yıldız Sarayı Müzeleri, Galata Mevlevihanesi, Miniatürk,Panaroma 1453 Tarih Müzesi,Yere Batan Sarnıcı,Şehir Müzesi,İtfaiye Müzesi,Aşiyan Müzesi,Karikatür ve Mizah Merkezi

8 Kütüphane;
Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Atatürk Kitaplığı, Ahmet Kabaklı Kütüphanesi, Ahmet Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi, Kadın Eserleri Kütüphanesi, Muallim Cevdet Kütüphanesi, Görme Engelliler Kütüphanesi, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

Cami ve Saraylar;
Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Eyüp Sultan Cami ve Dolmabahçe Sarayı ile Beylerbeyi Sarayı

 

Bu Haberi Paylaşın