Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÖPEKLER İÇİN ‘SEVGİ EVİ’

15.01.2017

Samsun Büyükşehir Belediyesince kurulan hayvan barınağında sokak köpekleri için oluşturulan “sevgi evleri” sayesinde köpeklerin hem daha çabuk sahiplendirilmesi hem de ev ortamına alışması sağlandı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÖPEKLER İÇİN ‘SEVGİ EVİ’
Büyükşehir Belediyesince yaşlanmış, sahipsiz veya yavru sokak köpekleri ile kediler için 160 dönüm arazide oluşturulan hayvan barınağındaki “kedi kasabası”ndan sonra köpekler için de “sevgi evleri” kuruldu.
Köpeklerin ihtiyaçlarına göre inşa edilen sevgi evindeki köpekler sahiplenilmeyi beklerken ev ortamına da alışmaları sağlandı. Sevgi evleri, yavru köpekler için 20 metrekare ve iki odalı, erişken hayvanlar için de 4 metrekare bungalov ev şeklinde tasarlandı.

“İNSANLARIN KENDİLERİNE SEVGİ GÖSTEREN HAYVANLARI ALMASINI İSTEDİK”
Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, AA muhabirine, sokak hayvanları için önceleri dört tarafı tellerle çevrili alanlar yaptıklarını ancak zamanla bunun doğru bir uygulama olmadığını anladıklarını söyledi.

İşler, ırk ve cinsiyetlerine göre ayırarak koydukları tel örgüler ardında hayvanların yaşamdan tecrit edildiğini, oysa sokaklarda bile sevgi ile yaşadıklarını öğrendiklerini dile getiren İşler, bunun üzerine arayışa başladıklarını belirtti.

Bu yöntemin sahiplenenler açısından da bir soruna yol açtığına dikkati çeken İşler, şöyle devam etti:
“Bir köpeği alacak kişi tel örgüler ardından sadece görselliğine bakıyor veya toplum içinde kabul görmüş türleri tercih ediyor. Belli bir zaman sonra da geri getirebiliyordu. Bunu çözmek için farklı bir yönteme başvurduk. Köpek sahiplenecek kişinin onunla iletişim kurması için fırsat oluşturacak bir mekana ihtiyaç duyduk. İnsanların hayvanlarla bir arada bulunmasını, onlarla temas kurmasını sağlamak için sevgi evi yaptık. İnsanların kendilerine yakın gelen ve sevgi gösteren hayvanları almasını istedik.”

“SAHİPLENİLEN HAYVANLAR ARTIK GERİ GELMİYOR”
Sevgi evini yaptıktan sonra insanların tel örgüler arkasından sadece ırkına, görünüşüne bakarak değil temas kurarak anlaşabileceği köpekleri seçtiğini vurgulayan İşler, sahiplenilen hayvanların artık geri gelmediğini aktardı.
Sadece yavru köpekler değil erişkinler için de aynı çalışmayı yaptıklarını anlatan İşler, şunları kaydetti:
“Sahiplenenlerin uzun süre eğitim vermesine gerek kalmıyor. Hayvanlar sevgi evinin içinde evde yaşamayı da öğreniyor. Eskiden 1 ayda 10 hayvan sahiplendirilirken sevgi evini oluşturduktan sonra bu sayı 30’a yükseldi. Bu alanı büyüterek köpeklerimizi sahiplendirmeye devam edeceğiz.”

Bu Haberi Paylaşın