Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Büyükşehir’den temiz enerji için büyük adım

19.01.2015

bursa-temiz su

Bursa Büyükşehir Belediyesi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik projeler kapsamında Dobruca’daki içme suyu ana hattına kurduğu tribün ile saatte 500 kilovat elektrik enerjisi üretmeye başladı. Bu üretimin Dobruca’daki arıtma tesislerinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını kalanın ise şehir şebekesine verileceğini belirten Başkan Altepe, yıllık 1,5 milyon TL’lik tasarruf sağlanacağını söyledi.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması hedefiyle üst yapı yatırımlarının yanı sıra alt yapı yatırımlarına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, yer altı su kaynaklarının korunması, kent merkezinden geçen derelerin ıslahı ve içme suyunda kayıp kaçak onarının yüzde 24’e kadar indirilmesinin yanında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı noktasında önemli bir hatırımı hayata geçirdi. Daha önce Şahin Başol Spor Tesisleri ve BUSKİ’deki atölye binalarının üzerine kurulan güneş panelleri ile elektrik üretimi yapan Büyükşehir Belediyesi şimdi de hidroelektrik santralle içme suyundan elektrik enerjisi üretmeye başladı. Dobruca’daki D0 su deposunun yanına kurulan tribün sayesinde ana dağıtım hattında boru içinden geçerken yükseklik farkı nedeniyle suyun oluşturduğu enerji, artık elektrik enerjisine dönüştürülmeye başladı.

Artık enerji boşa gitmiyor
Dobruca’daki su deposunda kurulan sistemi yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, boru içinden geçen suların sürekli bir enerji oluşturduğunu ancak düne kadar bu enerjinin boşa gittiğini söyledi. Sağlıklı bir kentin inşası için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Buraya kurduğumuz tribün ile artık suyun oluşturduğu enerji boşa gitmiyor. Saatte 500 kilovat elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu enerjiyi arıtma tesislerimizin ihtiyacında kullanacağız. Kalanını ise şehir şebekesine vereceğiz. Böylelikle çevreye hiçbir zarar vermeden, yılda 1,5 milyon TL’lik tasarruf elde etmiş oluyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak yenilenebilir enerji kaynakları anlamında da örnek bir projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaşın