Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Can Dostlar, ‘Veteriner Zabıtası’na Emanet

23.02.2018

İzmir’de bir ilke imza atarak ‘Veteriner Zabıtası’ kuran Karşıyaka Belediyesi, hayvan hakları ihlallerine karşı kararlı bir mücadele başlattı. Ekip 8 ayda, bin 83 şikayet ve olumsuz duruma çözüm sağladı. Başkan Akpınar, “Can dostlarımıza kötü muameleye taviz vermemiz mümkün değil. Veteriner Zabıtamızla sıkı denetimleri ve bilinçlendirme çalışmalarını sürdüreceğiz” dedi.

Seferber Oldular
Can dostlara yönelik attığı adımlar ve ortaya koyduğu projelerle adından söz ettiren Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz Ağustos ayında, İzmir’de ilk kez ‘Veteriner Zabıta Ekibi’ kurdu. Hayvan haklarının ihlali ve sokak hayvanlarına yönelik şiddet gibi olaylar karşısında seferber olan Veteriner Zabıtası, bugüne kadar bin 83 olaya müdahale etti. Bir veteriner zabıta komiseri, veteriner hekim ve veteriner sağlık teknikerinden oluşan ekip; karşılaşılan olumsuzlukların yanı sıra belediyeye gelen şikayetleri de çözüme kavuşturdu.

Kötü Muameleye Sıkı Takip
Özellikle kötü koşullarda bakılan sahipli hayvanlar için sıkı denetimler gerçekleştirildi. Ön tespitlerin ardından kusuru olduğu belirlenen hayvan sahipleri, Karşıyaka Kaymakamlığı Hayvan Hakları İhlali Komisyonu’na bildirildi. Ayrıca, hayvan sahiplerini bilgilendirmek, duyarlılık göstermelerini sağlamak amacıyla broşürler ve dışkı poşetleri dağıtıldı. Yüzlerce hayvanın aşı karnesi kontrolleri sağlandı. Sokağa terk edilen atlar, ev ve bahçelerde izinsiz olarak beslenen kanatlı hayvanlar için de gerekli işlemler yapıldı.

Yaşam Hakkına Saygı
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Hayvanlarımızın yaşam hakkına saygı duyan ve sağlıklı yaşam şartları oluşturmaya çalışan bir belediye olarak, hayvan hakları ihlallerine geçit vermemiz mümkün değil. Vatandaşları

Bu Haberi Paylaşın