Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Can Dostlarımız Sahiplenilmeyi Bekliyor

02.02.2018

Nilüfer Belediyesi’nin 2003 yılında hayata geçirdiği Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, can dostlarımıza kucak açmaya devam ediyor. Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, bünyesinde bulundurduğu ameliyathane, röntgen ve muayene odaları, laboratuvar, doğum locaları, kuduz müşahede ve karantina bölümleri, kedi ve yavru bölümleri, kedi yeni doğan üniteleri, kaloriferli kafes bölümleri ve sahiplendirme bölümleriyle donanımlı bir tesis niteliği taşıyor. 7 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulu merkezde, sokak hayvanları için poliklinik ve veteriner hekimlik hizmetlerinin yanı sıra bakım, beslenme ve barınma ihtiyaçları da karşılanıyor. Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’nde can dostların bulunduğu alanlar hergün temizlenerek, hijyenik ortamda yaşam sürmeleri sağlanıyor. Merkeze gelen can dostları genel sağlık kontrollerinden sonra kısırlaştırılıyor, ardından bazıları sahiplendiriliyor, bazıları da doğal yaşam alanlarına geri salınıyor.

BİN 514 CAN DOSTA YENİ YUVA

2017 yılı boyunca 2 bin 323 sahipsiz köpek ile bin 554 sahipsiz kedinin giriş yaptığı Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’nde bin 378 can dostu kısırlaştırılarak doğal yaşam alanına salındı. Bin 514 hayvanın sahiplendirildiği merkezde, 991 can dostuna cerrahi operasyon yapılırken, 947 tanesi de tedavi gördü.

Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne kedi sahiplenmek için gelen Aygün Akşan Yüce isimli hayvansever, herkesi can dostları sahiplenmeye davet etti. Merkezden daha önce de bir kedi sahiplendiğini ifade eden Yüce, “Bugün de ikinci kedimi sahiplendim. Bir sürü sahipsiz hayvanın bizim şefkatimize ihtiyacı varken, pet shoplardan hayvan satın almayı doğru bulmuyorum. Bir can sahiplenerek hem hayvanlara hem de bu güzel tesise destek olabiliriz. Bunu, her insanın öncelikli vazifesi diye düşünüyorum” dedi. Sokakta yaşayan hayvanlara da destek olduğunu belirten Aygün Akşan Yüce, Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün de kendilerine destek verdiğini söyledi.

Tatil günlerinde Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne gelerek çocuklarına hayvan sevgisini aşılamak istediklerini belirten Tarkan Altuniğne isimli duyarlı vatandaş da, “Bu nitelikli tesisi sık sık ziyaret ediyoruz. Bu sayede çocuğumuza da hayvan sevgisini küçük yaştan itibaren aşılamış oluyoruz. Sokak hayvanlarının bizim yardımımıza ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“CAN DOSTLARIMIZI KADERİNE TERK ETMİYORUZ”

Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’nin bir barınak değil, rehabilitasyon merkezi olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker, sokakta bulunan hayatını idame ettiremeyecek şekilde güçten düşmüş, yaralı ve hasta can dostlarının bakımlarını ve tedavilerini gerçekleştirerek, sağlıklarına kavuşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Kısırlaştırılan sokak hayvanlarının bazılarının sahiplenildiğini, bazılarının da doğal yaşam alanlarına geri salındıklarını belirten Eker, bu işlemin ardından can dostların takibinin yapılmaya devam ettiğini sözlerine ekledi. Eker şöyle konuştu: “Yaşam alanlarına bıraktığımız noktalarda can dostlarımızı kaderine terk etmiyoruz. Onların yaşam refahlarını iyileştirmek amacıyla kedi evleri ve beslenme odakları koyarak, doğal yaşam alanlarında sağlıklı bir şekilde yaşam sürmelerini hedefliyoruz. Ekiplerimiz, günlük kontrollerini yaparak, mama takviyeleri ile sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor. Yaz aylarında su ihtiyacı fazla olduğu için kentin çeşitli noktalarına otomatik su odakları yerleştirdik. Aynı şekilde soğuk kış aylarında da gönüllülerimizle birlikte beslenmelerine yardımcı oluyoruz.”

EKER: HEDEFİMİZ DAHA FAZLA CAN DOSTUMUZU SAHİPLENDİRMEK

Nilüfer’deki gönüllü hayvanseverlerle birlikte ortak çalışmalara imza attıklarını söyleyen Eker, “Bu konuda Nilüfer’de duyarlı vatandaş sayımız oldukça fazla. Bu yönden avantajlıyız. Gerek vatandaşların ihbarları gerekse ekiplerimizin yaptığı taramalarda sağlıklarını yitirmiş sokak hayvanları, tam teşekküllü tesisimize gelerek her türlü bakım ve ihtiyaçları yapılıyor. Can dostların sağlıklarına kavuşması için her türlü imkan ve ünitelerimiz mevcut” dedi.

Tüm Bursalıları Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ni ziyaret etmeye davet eden Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker, “2016 yılında bin 378 kedi ve köpek sahiplendirdik. Nilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey de hayvan sahiplenilmesi konusunda oldukça duyarlı. Halkın gösterdiği hassasiyet sonucunda sadece 2017 yılında bin 514 can dost sahiplenildi. Hedefimiz, daha çok can dostumuzu yeni yuvalarına kavuşturabilmek. Vatandaşlarımızı, tesisimizi ziyaret etmeleri için bekliyoruz. Dileyen herkes, hafta içi 10.00-16.00, hafta sonu da 10.00-14.00 saatleri arasında tesisimize gelerek hem ziyaret edebilir hem de bir can dostumuzu sahiplenebilir” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaşın