Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya 817 Sokak Hayvanını Sahiplendirdi

11.07.2017

Başkentte sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik en kapsamlı çalışmayı gerçekleştiren Çankaya Belediyesi, 2017 yılının ilk 6 ayında 5 bin 349 sokak hayvanını tedavi etti, 817 hayvanı ise sahiplendirdi.

Çankaya Belediyesi, sahipsiz sokak hayvanları için 2015 yılında başlattığı Şanslı Projeler ile çalışmalarını her geçen yıl artırarak sürdürüyor. Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinin 2017 yılı ilk 6 ay verilerine göre Merkez, binlerce hayvanın kısırlaştırma, aşılama ve bir takım tedavi işlemlerini gerçekleştirdi. Sokak hayvanı popülasyonu artışının önüne geçmek için kısırlaştırma çalışmalarına ağırlık veren Çankaya Belediyesi ilk 6 ay bin 806 hayvana kısırlaştırma işlemi uyguladı. Bin 987 hayvana ise bronchin, karma, kuduz ve mantar aşısı yapıldı.

YENİ YUVALAR YENİ MUTLULUKLAR

Hayvan sahiplenilmesi konusunda “Satın alma sahiplen” anlayışını yaygınlaştırmaya çalışan Belediye, bu süre zarfında 817 sokak hayvanını sahiplendirdi. Çankaya Belediyesi’nin hayvanları sahiplendirme politikasının hayvanları barınaktan göndermek olmadığını ifade eden yetkililer, “Biz hayvanlarımız için en iyisini arıyoruz. Onlar sokaklarda yeterince tramvaya maruz kalmış hayvanlar. İstiyoruz ki, barınaktan sonraki hayatı gerçekten farklı olsun. Bunun için sahiplendirme yaparken de onlar için en iyi seçeneği bulmaya çalışıyoruz. Örneğin fazla hareketli bir köpeğimizi sahiplendireceğimiz zaman sahiplenecek kişinin bahçeli bir yerde oturuyor olmasını tercih ediyoruz” dedi. Sahiplenmenin hayvanlar için sadece korunaklı bir yer anlamına gelmediğini dile getiren yetkililer, sokak hayvanları için en önemli ihtiyacın sevgi olduğunu belirtti. Yetkililer, barınaktan sahiplenilen hayvanların her türlü aşı ve tedavilerinin ise ücretsiz yapıldığı bilgisini paylaştı. Bunun yanı sıra barınakta yapılamayan tedavilerde, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile yapılan işbirliği gereği yüzde 10 indirim sağlanıyor.

Bu Haberi Paylaşın