Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya, Engelli Hizmetleri Projesi için Pilot Belediye Seçildi

02.04.2015

cankaya-pilot_30_3_15_b

Çankaya Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği (SALAR) işbirliğinde yürütülen “Türk – İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Programı – TUSELOG” kapsamında “Belediyelerin Engellilere Yönelik Hizmet Sunum Kapasitesinin Arttırılması Projesi” için pilot belediye seçildi

Çankaya Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği (SALAR) işbirliğinde yürütülen “Türk – İsveç Yerel Yönetimler Ortaklığı Programı – TUSELOG” kapsamında “Belediyelerin Engellilere Yönelik Hizmet Sunum Kapasitesinin Arttırılması Projesi” için pilot belediye seçildi. Çankaya Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmalarını detaylı bir şekilde inceleyen uzmanlar, hazırladıkları raporda çalışmaların daha iyi olması yönünde tavsiyelere de yer verdiler.

TBB ve SALAR ortak girişimiyle sürdürülen proje kapsamında bedensel engelliler, işitme engelliler ve görme engelli bireyleri kapsayan odak grup görüşmeleri düzenlendi. Odak grup görüşmeleri; engelli bireylerin kentsel yaşama katılım, iş bulma süreçlerinde yaşadıkları sorunlar, hizmetlere erişim ve belediye hizmetlerinden memnuniyetleri konularında yaşadıkları deneyimleri ve görüşlerini aktarmalarına olanak sağladı. Tüm bu veriler üzerinden yapılan değerlendirmeler özelinde Çankaya Belediyesi’nin çalışmaları da detaylı bir şekilde incelendi.

Hazırlanan raporda, Çankaya Belediyesi’nin engelli bireylerin toplumsal yaşama tam ve eşit fırsatlarla katılımını sağlamayı temel hedef olarak önüne koyarak verdiği hizmetler şu başlıklar altında toplandı: Rehabilitasyon, psiko-sosyal destek, mesleki eğitim, bilgilendirme ve yayın, kültür sanat, erişilebilirlik faaliyetleri.

Çankaya Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Engelliler Birimi’nin çalışmalarının yanı sıra Çankaya’da 2009 yılından bu yana yeni inşa edilen tüm yaya yolu, kaldırım, açık alan, belediye hizmet binası ve spor alanlarının engelsiz tasarım ölçütleri gözetilerek projelendirildiği vurgusu yapıldı. Raporda, Çankaya Belediyesi’nin engellilere yönelik çalışmalarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanı sıra 20 farklı sivil toplum örgütüyle görüş alışverişi içerisinde olduğu belirtildi.

Bu Haberi Paylaşın