Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya Halk Sağlığı Merkezi’ne Yoğun İlgi

10.04.2015

cankaya-halk sagligi

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in sağlığın ticarileştirilmesine karşı ücretsiz sağlık hizmeti vermek için açılışını yaptığı Çankaya Halk Sağlığı Merkezi açıldığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gördü. Resmi açılışından önce Irak Telafer’den gelen 900 Türkmen aileye hizmet veren Merkez, Çankayalılara 1. basamak sağlık hizmeti sunuyor.

Mithatpaşa Caddesi numara 52’de bulunan ek hizmet binasında hizmet veren Çankaya Halk Sağlığı Merkezi’nin zemin katı seminer ve konferans salonu, 1. katı cenaze hizmetleri ve hemşire eğitim odası, 2. kat diş kliniği, 3. kat Evde Sağlık, Evde Temizlik ve Aile Danışmanlığı ile eğitim odaları ve 4. kat ise proje ve idare katı olarak hizmet veriyor. Vatandaşların 0850 455 02 65 numaralı telefondan başvurabileceği merkezde tüm hizmetler ücretsiz veriliyor.

GÜNDE YAKLAŞIK 40 HASTAYA EVDE SAĞLIK HİZMETİ
Engelli, yaşlı veya herhangi bir sağlık kuruluşuna gidemeyecek durumda olan vatandaşlara birinci basamak sağlık hizmetleri veren Evde Sağlık Birimi, günde yaklaşık 40 hastaya ziyarette bulunuyor. Ekipler, tansiyon ölçme, kan tetkiki için kan örneği alma, pansuman, enjeksiyon gibi ön sağlık hizmetlerinin yanı sıra danışan hastalara ön değerlendirmede bulunup sağlık kuruluşlarının hangi bölümlerine gidebilecekleri konusunda bilgilendirme yapıyor.

Evde Sağlık Hizmetinden yararlanmak için engelli yurttaşlarda yaş sınırı aranmıyor. Engeli bulunan tüm yurttaşların yararlanabildiği Evde Sağlık Hizmeti, genellikle 65 yaş üzerindeki hastalara ve maddi imkansızlıktan dolayı herhangi bir sağlık kuruluşuna gidemeyen hastalara veriliyor. Birimin hizmetleri arasında hasta nakli de var.

ÜCRETSİZ HASTA NAKİL HİZMETİ
Belediyeye ait 3 ambulansla verilen hasta nakil hizmetinden, başvuran tüm vatandaşlar yararlanabiliyor. Nakil hizmeti, hastaların bulundukları yerden sağlık kuruluşlarına gitmelerine ve tekrar dönüşlerini ücretsiz olarak sağlıyor.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KLİNİĞİ
Ağız ve diş sağlığı konusunda görev yapan 6 diş hekimi, Çankayalılara öncelikli olarak ağız ve diş sağlığını korumanın önemi hakkında bilgilendirme yapıyor. Başvuran hastalar genel muayeneden geçirilerek diş fırçalamadan ve ağız diş sağlığının nasıl korunması gerektiğine kadar yapılması gerekenler konusunda detaylı olarak bilgi veriliyor; merkezde günde ortalama 25 hastaya hizmet veriliyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Birimi okullarda öğrenciler için bilgilendirme seminerleri de düzenleyecek. Okullarda da diş taraması yapmayı planlayan birim, tespit ettiği olumsuzlukları gidermek için çocukları Sağlık Merkezi’ne davet edecek. Yapılan tedavinin ardından ileri derecede müdahale gerekecek durumlarda tam teşekküllü sağlık kuruluşlarına yönlendirme yapılacak.

AİLE DANIŞMANLIĞI
Aile Danışmanlığı hizmeti de vermeye başlayan belediye, hem Çankayalılara hem de belediye personeline yönelik bu çalışmasında, eşler arasında yaşanan sorunların çözümü konusunda destek vermeyi hedefliyor. Yeni binanın faaliyete geçmesiyle birlikte başlangıçta haftada üç gün verilmesi planlanan Aile Danışmanlığı hizmeti, daha sonra hafta içi her gün şeklinde devam edecek. Aile Danışmanlığı, anne babalara 0-6 yaş grubu çocuklarının psikososyal gelişimleri konusunda da destek verecek.

“HOŞ GELDİN BEBEK”
Çankaya Belediyesi’nde ilk kez uygulamaya geçirilecek olan “Aile Sağlığı ve Eğitimi Hizmetleri” biriminde hamile kadınların gebelik sürecinden başlayarak, çocuğun büyüme sürecini kapsayacak şekilde anne ve çocuk sağlığı konusunda eğitime tabi tutulacak. Belediye, yeni doğan bebeğin ihtiyacı olan giysi ve bakım malzemelerinden oluşan “Hoş Geldin Bebek” setiyle de ailelerin bütçesine mütevazı bir katkıda bulunacak.

EVDE TEMİZLİK HİZMETİNDE HEDEF BÜYÜDÜ
Çankaya Belediyesi’nin kadın işçilerinden oluşturulan Evde Temizlik Hizmeti ise 2 ekiple hizmet veriyor. Ekipler, engelli ya da engelli yakınına bakmakla yükümlü, yaşlı ve maddi imkanı olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşların çağrısına koşuyor. Ayda yaklaşık 180 haneye ulaşma kapasitesine sahip olan Evde Temizlik Hizmet Birimi talebin artmasıyla birlikte ayda 250’ye yakın haneye ulaşmayı hedefliyor. Ekipler, geleneklerimiz arasında yer alan bayram temizliğinde de daha yoğun mesai yapıyor. Çankaya Belediyesi, Evde Temizlik Hizmetini ücretsiz olarak veriyor.

ALO CENAZE: 0850 455 02 65
Cenaze Hizmetleri, 5 doktor ve 11 araç olmak üzere 30 personelle veriliyor. Vatandaşların iyi gününde ve kötü gününde yanlarında olmaya özen gösteren Çankaya Belediyesi, Ankara dışına cenaze nakli de yapıyor. Cenaze hizmetleri arasında, vefat edenin yakınlarına taziye için gelenlere ikram edilmesi için börek ve tatlı götürülmesi de yer alıyor. Ayda yaklaşık 300 vatandaşa cenaze hizmeti veriliyor.

Bu Haberi Paylaşın