Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya Kendi Enerjisini Üretmeye Başladı

02.06.2015

cankaya-kendi enerjisi

Ahlatlıbel’e gelince bir rüzgar türbini göreceksin sakın şaşırma..!

Çankaya Belediyesi çalışanları yenilenebilir enerji üretimini başarıyla tamamladı.

Atölyede yaptıkları rüzgâr türbini ve güneş enerjisi panelini Ahlatlıbel Spor ve Sosyal Tesisleri’ne yerleştiren Çankaya İşçileri, kendi yaptıkları aydınlatma direğine enerji vererek parkı aydınlatmaya başladılar.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in “Bir fikrim var” diyen tüm çalışanlarımıza kapımız açık diyerek personele yeşil ışık yakmasından aldıkları cesaretle yenilenebilir enerji üretimi için kolları sıvayan 3 işçi yaptıkları rüzgâr türbinini Ahlatlıbel’e yerleştirdi.

Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Spor ve Sosyal Tesisleri’nde montajı gerçekleştiren ekip, kendilerinden emin bir şekilde şalteri kaldırdıklarında kendi yaptıkları aydınlatma direkleri etrafı ışıtınca pür neşe oldu.

İŞÇİLERİN ÜRETİM HEYECANI
Başkan Taşdelen ve ekibinin söyleminden aldıkları güçle kolları sıvadıklarını söyleyen elektrik ustabaşısı Mahsuni Harmancı, ‘Belediyenin atölyelerinde bir türbin yapıp temiz enerjiyi nasıl üretebiliriz’ sorusunun uykularını kaçırdığını aktardı. Çeşitli araştırmalarda çok fazla sayıda alternatifle karşılaştığını ifade eden elektrik ustası, en uygun yerin Ahlatlıbel olacağına karar vermiş. Yan atölyeden kaynakçı ustası Cafer Özmen ve çalışma arkadaşı elektrik ustası Ali Açıkgöz’le araştırmalarını paylaşan Harmancı, karar verdikleri modeli kaynak atölyesinde yapmaya başlayınca tüm mesai arkadaşlarından destek görmüşler. İlk modeli kurguladıktan sonra kendi yaptıkları direğe bir de güneş paneli eklemek istemiş Harmancı.

HEDEF TÜM PARKLARDA ENERJİ ÜRETİMİ
Yenilenebilir temiz enerjiden sonuna dek yararlanmak gerektiğine inanan Harmancı, güneş paneli yüzeyi, akü ve led lamba grubu dışında her şeyi kendilerinin imal ettiğini söyledi. Ahlatlıbel’e 3 türbin daha yerleştireceklerini belirten işçilerin, olanakları artırıldığında diğer parklar için de kolları sıvayacaklarını söylerken gözlerinin içi gülüyordu.

Bu Haberi Paylaşın