Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya Köyleri Örnek Köy Olma Yolunda…

28.12.2012

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Çankaya’da Doğa Sporları ve Köy Kahvaltı Salonlarının tanıtımını yaptı.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Tohumlar ve Karahasanlı köylerinde yaptırılan kahvaltı salonları ve doğa sporlarına ilişkin uygulamaları kahvaltılı bir basın toplantısı ile Karahasanlı köyünde tanıttı. Başkan Bülent Tanık, sözlerine kırsal bölgede beklenenin ötesinde bir bağlılıkla buradaki projeleri geliştirmede sahiplenici davranan köy muhtarlarına teşekkür ederek başladı. Bala’dan Çankaya’ya bağlanarak mahalle statüsüne geçen Karahasanlı, Akarlar, Evciler, Kömürcü, Tohumlar, Çavuşlu, Yayla ve Yakupabdal ile Karataş kırsal bölgelerinde yürütülen kırsal üretim çalışmalarında, köy halkının kentli yaşama özenmeyip bölgesine sahip çıkan ve dayanışma gösteren anlayışla yaklaşmasının kent yaşamına da olumlu katkı yaptığına dikkat çekti.

“ONLARIN NASIRLI ELLERİNİ YÜREĞİMDE HİSSEDİYORUM”

Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Çankaya Belediye Meclis Üyeleri ve belediye bürokratları ile Çankayalı muhtarların da katıldığı basın toplantısına köy halkı da yoğun ilgi gösterdi. Başkan Tanık, ortaya çıkan ürünlerde emeği geçen köy kadınlarına, analarımız ve bacılarımız diye hitap ederken, “Onların nasırlı ellerini yüreğimde hissediyorum. Onların kendi ürettikleri ve kendilerinin hazırladığı katkısız ana sütü gibi temiz ürünleri gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.” dedi.

TARIM VE DOĞA SPORLARI

“Onurlu Tokluk ve Düzenli Beslenme İçin Kır-Kent Kardeşliği” projesi kapsamında üretilen doğal ve iyi tarım ürünleriyle hazırlanan kahvaltı eşliğinde yapılan basın toplantısında Çankaya Belediyesi Kent ve Tarım Birimi de çalışmalar ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi hakkında bilgi verdi. Kent ve Tarım Birimi, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finansal destek verilen “Çankaya’da Doğa Sporları Projesi” hakkında da bölgede yürüyüş parkuru, dağ bisikleti, kızak, yamaç paraşütü gibi spor faaliyetlerinin yapılabileceği alanlar ve Arazi Gezinti Aracı (AGA) parkurlarının belirlendiği bilgilerini verdi.

Karahasanlı ve Tohumlar Mahallelerinde kurulan 2 kahvaltı salonu açılışında söz alan Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin de sözlerine Bülent Ecevit’in; ‘insana emek, emeğe eylem, eyleme yürek ne güzel uymuş’ dizeleriyle başlarken köylerde yapılan bu çalışmaların tam da bu dizeleri anlattığını söyledi. Perçin, Çankaya ilçesinin bahçesi olarak nitelediği kırsal bölgeyi geliştirmek ve yaşatmak için çaba gösteren Belediye Başkanı Tanık’ı ve bölge halkını kutladığını kaydetti.

GÖÇÜ ÖNLEMEK İÇİN KÖYE KENT KONFORU…

Ankara’nın çevresinde çok sayıda köy yerleşim yeri olduğunu belirten Bülent Tanık, “Köylerin boşalması kentin de sıkıntıya düşmesine sebep olur. Kent göç karşısında alt yapı olarak yetersiz kalırken köylerdeki tarımsal alanlar da köy boşalınca yok olur gider. Bizim amacımız kent konforunu köy statüsünden mahalle statüsüne geçen bu yerleşim yerlerindeki yaşama dahil etmektir.” dedi. Bölge muhtarlarının çalışmalar konusunda fazlaca emek gösterdiğini yineleyen Tanık,“Daha çok proje geliştirip azimle hep birlikte çalışacağız.” diyerek toplantıya katılan herkese iyi yıl dileklerinde bulundu. Başkan Tanık daha sonra Arazi Gezinti Aracı ile bir gezinti yapıp, Tohumlar kahvaltı salonuna da uğrayarak köylü kadınlarla bir araya geldi. Vatandaşın yakın ilgi ve sevgisiyle karşılaşan Tanık, bahar döneminden başlayarak tüm Çankayalıları doğa sporları ve kahvaltı salonlarına beklediklerini ifade etti.

Köy hayatını koruma ve geliştirme girişimlerinden dolayı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından plaketle teşekkür edilen Bülent Tanık, köy kadınlarının ürettiği ürünlerden de satın aldı.

Bu Haberi Paylaşın