Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çankaya’da 100 Km’nin Temizlik Maliyeti 3 TL

20.12.2013

temizlik_18_12_13_a-2013-12-18Çankaya sokaklarında 100 km’lik alanın temizlik maliyeti sadece 3 TL…

Toplumcu Belediye Başkanı Bülent Tanık, temizlik işçilerinin kıyafetlerini giydi ve Çankaya Belediyesi’nin temizlik filosuna yeni katılan elektrikli çöp toplama araçlarını test etti…

Çankaya Belediyesi’nin temizlik filosuna yeni eklenen elektrikli araçların kontağını ilk olarak Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık çevirdi. Başkan Tanık, temizlik işçilerinin kıyafetini giyerek araç koltuğuna oturdu, sokakları temizledi. Çevre dostu yeni elektrik araçlarıyla Çankaya sokaklarında 100 km’lik alan artık sadece 3 TL’ye temizlenecek.

Türkiye’de Çankaya Belediyesi öncülüğünde yoğun kentsel alanda ilk kez kullanılacak olan araçlar sayesinde artık sokak başlarında çöp birikintisi olmayacak. Başkentin en işlek cadde ve sokaklarında kullanılacak olan araçların gündüz nüfusu 2 milyonu bulan Kızılay bölgesi, Tunalı Hilmi Caddesi ve Bahçelievler semtinde kullanılacağını dile getiren Tanık, “Bizim temel hedefimiz çöpün sokakta depolanmasını önlemek. Bunun için de daimi olarak çöp toplama aracının servis olarak dolaşımını sağlamak. Bu aracın gürültüsüz ve egzozsuz oluşu da ayrıca avantajıdır” dedi.

Araçların akü ile çalıştığını ve bir akünün 8 saatlik kullanım olanağı sağladığını vurgulayan Tanık, “Araçların, 4 yıl kullanım garantisi var. Bu ciddi ölçüde bizim ihtiyacımızı karşılayacak bir verimlilik anlamına geliyor” dedi. Elektrik tüketim maliyeti 100 kilometrede 3 lira olan araçlar, 1,1 metre genişliği sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde çöp toplama imkanı sağlayacak.

ÇÖPLER KAPI ÖNÜNDEN TESLİM ALINACAK

Çevre temizliği için attığı her adım sonrası olumlu dönüşümler aldığını belirten Başkan Tanık, “Bu araç Çankaya’da hem vatandaşın hem bizim yüzümüzü güldürecek. 100 km’lik bir alanda sadece 3 TL bir maliyeti olan araç belediyemizin bütçesine de olumlu katkıda bulunacak, çöpleri de sokaklarda sürüklenmeden dükkanların önünden almış olacağız” dedi.

Bu Haberi Paylaşın