Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Cep telefonları güneş enerjisi ile şarj olacak

20.11.2013

gunes-enerjisiNilüfer Belediyesi, ücretsiz güneş enerjisi ile çalışan telefon şarj istasyonunu vatandaşların hizmetine sundu.

Çevre duyarlılığı ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımının toplumun geneline yayılmasını hedefleyen Nilüfer Belediyesi, Filli Boya işbirliğinde güneş enerjisi ile çalışan telefon şarj istasyonunu, İhsaniye Mahallesi Nilüfer Agora Çarşı’da hizmete açtı. Dışarıdan hiçbir elektrik bağlantısı olmadan sadece güneş enerjisiyle çalışan şarj istasyonunun tanıtım toplantısında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak istediklerini vurguladı. Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesinin enerjide daralma olduğunu söyleyen Bozbey, “Son yıllarda tartışılan nükleer enerjinin yerine, günümüzde yenilenebilir enerjilerin çok daha etkin olabileceği, hem sağlık açısından hem çevre etkileri açısından çok daha faydalı olabileceği herkes tarafından kabul edilmesine rağmen ileri bir adım atılmış değil. Elbette ki güneş enerjisinden, rüzgar enerjisinden faydalanma konusunda düzenlemeler var, yasalar var ama hala halka yayılmış değil. Nilüfer Belediyesi de özellikle yenilenebilir enerji konusunda son derece duyarlı. Çevre sağlığını dikkate alan Nilüfer Belediyesi, bu tür güneş enerji sistemleriyle ya da rüzgar enerji sistemleriyle çeşitli enerjilerin faydalı bir hale gelmesini, insanların ondan yararlanmasını hedefleyen ve bu konuda bilgi ve becerilerini paylaşmayı hedefleyen bir kurumdur” şeklinde konuştu.

Ücretsiz güneş enerjisi ile çalışan telefon şarj istasyonları hakkında bilgi veren Filli Boya Kamu İlişkileri ve Pazar Geliştirme Müdürü Seyhun Serdar Ayhan da, şarj istasyonunun Türkiye’deki kullanılan fosil yakıtların azaltılması yönünde vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla hazırlanmış bir proje olduğunu vurguladı.

Bu Haberi Paylaşın