Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çevre için eğitimler devam ediyoru

24.02.2015

ordu cevre egitii

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, öğrencilerde çevre bilinci kazandırılması için eğitim kurumlarında ki programlarını sürdürüyor.

Ulubey İlköğretim okulu, Kabadüz Merkez İlkokulu ve Ortaokulu, Ünye İlçesinde Anafartalar İlkokulu ve Ortaokulu, Fatsa İlçesinde Ali Rıza Demircan İlkokulunda “Atıklar ve Geri Dönüşüm” ile “Vektörler ve Sokak Hayvanları” konulu eğitim semineri düzenledi. Çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenlerin anlatıldığı eğitimi öğrenciler dikkatle takip etti.

SU KAYNAKLARI CİDDİ ZARAR GÖRÜYOR…
Büyükşehir ekipleri yaptıkları programlarda özellikle doğal kaynakların dikkatli kullanılması konusunda öğrencileri uyarırken, yapılan açıklamada; ”Doğal kaynakların dikkatli kullanılmadığı takdirde tükeneceği unutulmamalıdır. İklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri sonucunda su kaynakları ve diğer doğal kaynaklarda kirlilik meydana gelmesi kaçınılmazdır. Sınırlı olan su kaynaklarının bir kısmı endüstrileşme ve hızlı şehirleşme sonucu hızla ve bilinçsiz bir şekilde tüketilirken bir kısmı da kirletilerek kullanılamaz ve çevreye zarar verir hale gelmiştir. Bunun önüne geçmeliyiz” denildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ATIK YÖNETİMİ ÖNEM KAZANDI.
Çöp’ün değerli ve kıt kaynakların kaybı anlamına geldiğinin belirtildiği eğitimlerde şu görüşlere de yer verildi; “Önlenemeyen atıkların geri kazanımının sağlanması ile talep edilen ürünlerin yeni hammadde ihtiyacının azaltılması sağlanabilir. Günümüzde tüketim alışkanlıklarının değiştirilerek öncelikle daha az atık üretilmesine ve daha sonrasında ise atıkların yeniden değerlendirilerek kullanıma ve ekonomiye geri kazandırılmasının öne çıktığı, Sürdürülebilir Atık Yönetimi önem kazanmıştır. Geri Kazanım, atıkları yeniden kullanmak, enerji elde etmek (yakma vb.) veya fiziksel yada kimyasal işlemlerden geçirerek yeni bir ürün elde etmek amaçları ile toplanmasıdır. Geri kazanma yeniden kullanım ve geri dönüşüm kavramlarını içermektedir.”

Gelişmekte olan ülkelerin de doğal kaynaklarından en iyi şekilde faydalanabilmeleri için atık israfına son vermeleri gerektiğine de vurgu yapılan eğitimlerde ekonomik değeri olan maddeleri geri dönüştürme ve tekrar kullanma yöntemlerini uygulamaları gerektiği belirtildi. Yapılan eğitim sonrası öğrencilere geri dönüşüm temalı ürünler hediye edildi.

 

Bu Haberi Paylaşın