Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çevre için hızlı hareket etmeliyiz

07.02.2017

05 ŞUBAT 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇEVRE İÇİN HIZLI HAREKET ETMELİYİZ
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, FARKLI BÖLGELERDE DAĞINIK HALDE BULUNAN TEKSTİL BOYAHANELERİNİN DERELERE VE YERALTI SULARINA VERDİĞİ ZARARLARIN ORTADAN KALDIRILMASI İÇİN BURSA TEKSTİL BOYAHANELERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NİN (TOSAB) BİR AN ÖNCE TAMAMLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.
– BURSA TEKSTİL BOYAHANELERİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİMİYLE BİR ARAYA GELEN BAŞKAN ALTEPE, “TAKVİM AĞIR İŞLİYOR. HERHANGİ BİR ANADOLU ŞEHRİNDE NORMAL OLABİLİR AMA BURSA’YA GÖRE YAVAŞ BİR TAKVİM” DEDİ.

BURSA – Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, farklı bölgelerde dağınık halde bulunan tekstil boyahanelerinin derelere ve yeraltı sularına verdiği zararların ortadan kaldırılması için Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi’nin (TOSAB) bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi yönetimiyle bir araya gelen Başkan Altepe, “Takvim ağır işliyor. Herhangi bir Anadolu şehrinde normal olabilir ama Bursa’ya göre yavaş bir takvim” dedi.

Bursa’nın daha sağlıklı bir kent olması hedefiyle çevre yatırımlarına ağırlık veren, dere ıslahı ve sahillerin temizlenmesi için bir yılda 400 milyon TL’den fazla yatırım yapan Büyükşehir Belediyesi, kirletici sanayi tesislerinin de bir disiplin altına alınması için çaba harcıyor. Özellikle dere ve yeraltı su kaynaklarının kirliliği konularında ilk akla gelen tekstil boyahanelerinin de organize sanayi bölgesi çatısı altında toplanması için bu sektördeki işadamlarıyla daha önce de temaslarla bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Badırga’da yapımı devam Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi’nin yönetim kurulu ile bir araya geldi. Bölgede devam eden çalışmalar hakkında bilgiler alan Başkan Altepe, sürecin yavaş işlediğini belirterek, daha hızlı hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

“Artık hamle yapmalıyız”
Bursa Tekstil Boyahaneleri Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapısı bitince suyu, gazı, elektriği hiç kesilmeyen, önünden ana yol geçen önemli bir bölge olacağını hatırlatan Başkan Altepe, “Bunun yanında şehir içinde deplase edilecek alanlar da çok değerli yerler olacak. Buralarda konut veya ticaret alanları olarak değerlendirecek. Ancak takvim ağır işliyor. Herhangi bir Anadolu şehrinde normal olabilir ama Bursa’ya göre yavaş bir takvim. Hızlandırmak gerekiyor. Şehre karşı hepimizin görevleri var. Derelerin temizlenmesi için 400 milyonu geçti 1 yılda yaptığımız yatırım. Ancak kirletici sanayii düzene sokmadığımız sürece sonuç almamız mümkün değil. Çevre denince de ilk olarak boyahaneler akla geliyor. Bunların kontrol altına alınması Bursa için büyük kazanç. Çevreye zarar vermeyince sorun yok, herkes rahat rahat işini yapacak. Çevre kriterleri var ancak daha da hassas olmalı. Bu kriterler aynı derenin kenarında 3 fabrika var diye konuluyor. Ancak bizde bir derenin kenarında 33 fabrika var. O derenin kenarındaki insanların hasta olmaması, ölümcül hastalıklara yakalanmaması için hızlı hareket etmemiz lazım. Sağlıklı sanayi bölgesinin bir an öncesi bitmesi gerekli. Bunun için de kendimizi sıkıştırıp, birkaç yıllık yatırımı bir kere yapıp, hamle yapmamız lazım” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın