Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çevre Yatırımlarında Hedef; İklim Dostu Bursa

10.12.2016

Bursa’da 2014 verilerine göre yıllık kişi başı 4.61 ton olan karbondioksit salınımının 2030 yılında 5.37 tona çıkması öngörülerken, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında yapılacak çalışmalarla yüzde 20 azaltımla kişi başı karbon salınımının 3.70 ton seviyesinde tutulması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan, hayata geçirilen çevre yatırımlarıyla, sağlıklı bir dünya, sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı kentler için karbon ayak izini azaltarak iklim dostu bir Bursa oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği ‘İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yerel Yönetimler Bileşeni Semineri’ Berussa Otel’de yapıldı. Seminerin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Veli Çelik, iklim değişiklikleri yüzünden dünya genelinde yaşanan sorunların ve bu sorunlara karşı alınacak tedbirlere dikkat çekti.

Çözüm yerelde başlar
Seminer kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan da Bursa’da iklim değişikliği eylem planı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. İklim değişikliğinin, küresel ölçekte karşılaşılan en büyük çevre sorunlarından biri olduğunu dile getiren Fidan, yaşanan bu küresel sorununun temelinde kentleşmeyle birlikte fosil yakıtlara dayalı enerji tüketiminin artması, çevreci olmayan ulaşım modellerinin uygulanması, üretim sürecinde çevre faktörünün göz önünde bulundurulmaması nedeniyle oluşan sera gazlarının yer aldığını kaydetti. Sera gazı emisyonlarının artışıyla birlikte küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği oluştuğunu hatırlatan Fidan, her ne kadar yaşanan sorun küresel boyutta olsa da sorunun çözümünün yerelde başladığını vurguladı.

Bursa’nın eylem planı hazır
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kurumsal ve kent ölçeğinde sera gazı emisyonu envanteri hesaplanarak Bursa İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlandığını ifade eden Fidan, 2014 yılı verileri referans alındığında Bursa ili toplam karbon ayak izinin 12.8 milyon ton olarak hesaplandığını belirtti. Salım envanterinde, en büyük payı yüzde 32 ile sanayiye ait yakıt ve elektrik tüketiminin aldığını, onu sırasıyla yüzde 20 ile konutlara ait yakıt ve elektrik tüketimi ve yüzde 19 ile kent ulaşımının takip ettiğine dikkat çeken Fidan, “Çalışma kapsamında Bursa’nın, Türkiye’nin toplam sera gazı emisyonunun yüzde 2.7’sini oluşturduğu belirlendi. Eylem planı kapsamında kentsel gelişim, ulaşım, yenilenebilir enerji, katı atık ve atık su, sanayi, tarım ve hayvancılık, bilinçlendirme olmak üzere 7 farklı sektör bazında eylemler öngörüldü. Bursa’da 2014 verilerine göre 4.61 ton olan yıllık kişi başı karbon salınımının normal şartlarda 2030 yılında 5.37 tona çıkması bekleniyor. Ancak bizim eylem planımızla enerji verimliliği temelinde alınacak önlemlerle kişi başına yaklaşık yüzde 20 azaltım sağlanarak salımların 2030 yılında 3,70 tona indirilebileceğini ortaya koyduk” diye konuştu.

Hedef; İklim dostu Bursa
Hazırlanan eylem planında; 2030 yılına kadar bisiklet kullanımının yüzde 0,5’ten yüzde 2,5’e çıkarılması, belediye araç filosunun elektrikli araçlarla değiştirilerek örnek olunması, sokak aydınlatma sistemine PV entegrasyonunun sağlanması, mevcut ticari ve kamu binalarında enerji etkin yenilemelerin sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımım arttırılması, sanayide enerji etkin sistemlerin kullanılması gibi tedbirler öngörülüyor. Bazı alışkanlıklardan vazgeçerek karbon ayak izinin ve dolayısıyla küresel ısınmaya etkilerin azaltılabileceği hatta yok edilebileceğini ifade eden Fidan, “Kullandığımız ürünleri yaptığımız etkinlikleri adım, adım karbonsuzlaştırabiliriz. Yaşadığımız binaların, kullandığımız elektronik eşyaların, arabalarımızın verimliliğini arttırarak, karbon salınımını azaltabiliriz. Kullanmadığımız ışığı, motoru, bilgisayarı, suyu kapatmak en önemli adımlar olabilir. Özellikle toplu ulaşım araçlarını kullanmak ciddi bir katkı sağlar. Kısa mesafelerde yürümek, bisiklet kullanmak sağlıklı kentler için küçük ama bir o kadar da etkili yöntemlerdir. Geri dönüşümlü ürünleri tercih ederek kurumlar için, yenilenebilir doğal enerji kaynakları üreterek daha az seyahat ederek ve daha çok ağaç dikerek karbon ayakizimizi azaltabiliriz. Sağlıklı bir dünya, sağlıklı bir gelecek ve sağlıklı kentler için karbon ayak izimizi azaltarak iklim dostu bir Bursa olmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaşın