Bizi Takip Edin

Manşetler

Çevreci Tesisler 3. Kez Ödüllendirildi

17.11.2017

Sağlıklı Kentler Birliği ile üye belediyeleri işbirliğinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Çevreci Tesisler Ödül Töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. Sağlıklı Kentler Birliği’nin, sanayi tesislerinin çevre yönetimi konusunda duyarlılığını artırmak amacıyla iki yılda bir düzenlediği etkinliğe bu sene 11 üye belediyenin bildirdiği 40 tesis ödüllendirildi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sağlıklı Kentler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Birliğe üye belediyelerin başkanları, Birliğin danışma kurulu üyeleri,  ve ödül kazanan firmaların yetkilileri katıldı.

Sağlıklı Kentler Birliği’nin tanıtımının yapıldığı kısa bir film ile başlayan ödül töreni sırasıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi Erdem Saker, Sağlıklı Kentler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın açılış konuşmaları ile devam etti.

Saker: Birleşmiş Milletler Paris Taahhütnamesinin Önemi

Törende konuşmasını yapan Bursa Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Erdem Saker, BM’lerin 1992’de Habitat toplantısında tüm dünya ülkelerine önerdiği Yerel Gündem 21 Eylem kurulları ve İklim Değişikliği önleme çalışmalarından bahsetti. Son olarak BM’lerin Paris’de düzenlemiş olduğu konferans kapsamında dünya ülkelerinin vermiş oldukları taahhütleri hatırlattı. Bu kapsamda belediyeler olarak üzerimize düşen görevler halkı bilinçlendirmek, teşvik etmek, toplu ulaşım ağlarını ve bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak olduğunun üzerini çizdi. Ödül kazanan firmaları tebrik ederek sözlerini sonlandırdı.

Türel, Yeni Hedefler İçin İşbirliği Mesajı Verdi

Erdem Saker’den sonra konuşmasını yapan Birlik Başkanı Türel, Sağlıklı Kentler Birliği’nin hedeflerini şu sözlerle açıkladı. “Hedefimiz, sağlıklı kentleşmeyle halkın sağlığını korumanın ötesinde sosyal ve çevresel açıdan kapsayıcılığı ve sürdürülebilirliği başarmaktır. Çevreci tesis ödülü hem sağlık hem de sürdürebilirliği açısından çok güzel bir şekilde örtüşmektedir. Ödül almaya hak kazanan tesislerimizin çoğu İstanbul, Bursa, Gebze, Bilecik, İzmir ve Denizli gibi sanayimizin en yoğun olduğu bölge ve illerimizde olması ayrı bir mutluluktur. Ağır sanayinin yoğun olduğu bölgelerde çevreyi koruma sorumluluğu çok daha fazla olmalıdır. Bu tesislerimizin örnek olmasını ve bu yarışmamızın coğrafi kapsamının giderek genişlemesini temenni ediyorum. Bunun içinde encümen ve Birlik üyelerimizle gayret göstereceğimizi de özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Türel, desteklerinden dolayı bütün Birlik üyesi belediyelere, paydaşlara, özel sektör mensuplarına hep birlikte yeni hedefler koymaya davet ederek vermiş oldukları destekler için teşekkür etti. “Sağlıklı Kentler Birliği olarak hep böyle güzel işlere de imza atmak en büyük görevimizdir” diyen Başkan Türel, “Bugün burada örnek tesislerimizin temsilcileriyle birlikte olmak, gurur ve cesaret verici” diyerek sözlerini noktaladı.

Uysal: Birlik Çok Önemli Bir Misyon Üstleniyor 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise yaptığı konuşmada, “Sağlıklı Kentler Birliği’nin ne kadar önemli bir misyon üstlendiğini görebilmemiz adına, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan ve 3 imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’un geçmişine bakmamızın yeterli olduğunu düşünüyorum” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, faaliyetlerini sürdürdükleri şehre duyarlı ve çevreye karşı sorumluluk bilinci olan tüm firmalara bir kez daha teşekkür ederek, ödül alan firma  temsilcilerini kutladı.

Açılış konuşmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sağlıklı Kentler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve ödül kazanan firmalara sahip üye belediyelerimizin başkan ve temsilcileri ile birlikte Çevreci Tesis Ödüllerine layık bulunan firma yetkililerine ödüllerini takdim ettiler.

2017 Çevreci Tesis Ödülü Almaya Hak Kazanan Firmalar

İstanbul’dan İstaç İstanbul Çevre Yönetimi San. Ve Tic. A.Ş., Mesan Metal Alüminyum San. ve Tic. A.Ş., Makasan Makina Kalıp San. ve Tic. A.Ş., Dekor Cam San. ve Tic. A.Ş., İstanbul Gümüş Rafinerisi A.Ş.

Bursa’dan Laspar Angst ve Pfister Gelişmiş Endüstriyel Çözümler A.Ş., Tat Gıda San. A.Ş., Pres Metal Otomotiv Yan San. ve Tic. A.Ş., Elringklinker Tr Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., May Fren Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.

Denizli’den Age Denizli Doğalgaz Elektrik Üretim .A.Ş. (Sarayköy Şubesi), Menderes Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Atom Kablo San. ve Tic. A.Ş., Denizli Çimento San. Türk A.Ş., İlmor Kimya ve Tekstil San.Tic. Ltd. Şti.

Hatay’dan  Aygaz A.Ş. Dörtyol Dolum Tesisi Şubesi, Petrol Ofisi A.Ş. İskenderun Terminali, Hateks Hatay Tekstil İşletmeleri A.Ş., Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş. Kırıkhan Şubesi

İzmir’den Milkon Süt ve Gıda Mam. San. ve Tic. A.Ş., Japar Plas. İnş. Mal. Gıda Amb. San. ve Tic. A.Ş., Db Tar. Ener. San. ve Tic. A.Ş., Ka-Yum Gıda Hay. Tar. Ür. ve İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti., Abalıoğlu Yem-Soya ve Teks. San. A.Ş. Entegre Tesisi Şb.

Bilecik’ten Porland Porselen San. ve Tic. A.Ş., Türk Ytong A.Ş. (Bilecik Şubesi), Marmara Kağıt ve Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

Gebze’den Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi San. Ve Tic. A.Ş., Şallılar Kağıt Ambalaj Nakl. İnş. Mad. San. Tic. Şti., Kbs Kalıp Bağlama Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti., Cantaş İç ve Dış Ticaret Soğutma Sistemleri San. A.Ş.

Kırşehir’den Çemaş Döküm Sanayi A.Ş.

Malkara’dan Saros Hazır Beton İnşaat Madencilik San. ve Tic. A.Ş., Nurdan Gıda Paz. Tic. ve San. Tic. Ltd. Şti.

Mezitli’den Opat Otomotiv İnş. Elk. Tur. Gıda Paz. San. Tic. A.Ş. (Aldo Grup), Gürsoy Oto Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. (Gürsoy Grup)

Nilüfer’den Merkezman Mercedes Oto Yedek Parça San. Tic. Ltd. Şti., Tekkim Ambalaj Malz. Kim. Mad. Ve Loj. Hiz. Ltd. Şti., Gordes Tarım Yem Gıda Nakliyat San. Ve Tic. Ltd. Şti., Tomurcuk Oto-Lpg-Bakım San. Ve Tic. Ltd. Şti.

Bu Haberi Paylaşın