Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çevreci Tesislere Ödül

07.06.2017

6 HAZİRAN 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇEVRECİ TESİSLERE ÖDÜL

– BURSA’DA ÇEVRE DOSTU ÜRETİM YAPAN, ÇEVREYE DUYARLI VE YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİREN 15 SANAYİ TESİSİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ.

– MERİNOS ATATÜRK KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ (MERİNOS AKKM) YILDIRIM BEYAZIT SALONU’NDA YAPILAN TÖRENE KATILAN FİRMA TEMSİLCİLERİ, ÖDÜLLERİNİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE VE BTSO BAŞKANVEKİLİ CÜNEYT ŞENER’İN ELİNDEN ALDI.

– ‘5 TEMMUZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’ NEDENİYLE YAPILAN TÖRENLE ÖDÜLLERİNİ FİRMALARA TAKDİM EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TÜM İNSANLIĞIN SORUMLU OLDUĞU ORTAK YAŞAM ALANI OLAN ÇEVREYİ KORUMAK İÇİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE SANAYİCİLERİN İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDA OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa’da çevre dostu üretim yapan, çevreye duyarlı ve yasal yükümlülüklerini yerine getiren 15 sanayi tesisi, Büyükşehir Belediyesi tarafından ödüllendirildi. ‘5 Temmuz Dünya Çevre Günü’ nedeniyle yapılan törenle ödüllerini firmalara takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm insanlığın sorumlu olduğu ortak yaşam alanı olan çevreyi korumak için Büyükşehir Belediyesi ile sanayicilerin işbirliği yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu sanayi için farkındalık sağlamak ve sanayicilerin çevreye olan duyarlılığını artırmak amacıyla 15 sanayi kuruluşunu ‘çevreci tesis’ ödülüne layık gördü. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Beyazıt Salonu’nda yapılan törene katılan firma temsilcileri, ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve BTSO Başkanvekili Cüneyt Şener’in elinden aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ödül töreninin başlangıcında yaptığı konuşmada, hızlı nüfus artışı ve sanayileşmenin çevrenin kirlenmesini gün geçtikçe artırdığını ifade etti. Bu sebeple çevre ve çevre konularının hızla değişen dünyanın ana gündem maddelerinden birini oluşturduğunu söyleyen Başkan Altepe, çevrenin bir kurum ya da kuruluşun değil tüm insanlığın ortak yaşam alanı olduğunu kaydetti. Çevre kirliliğiyle mücadele etmenin ve doğayla uyum içerisinde yaşamanın her bireyin asli görevleri arasında bulunduğunu belirten Başkan Altepe, her insanın günlük hayatta alacağı küçük tedbirlerle kirliliğe karşı mücadele edip gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabileceğini ifade etti. Bursa’nın tarih, turizm, tarım, ticaret ve sanayi açısından çok şanslı bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Dolayısıyla Bursa’daki sanayileşmenin çevreyi gözeten, gelecek nesillerimizin yaşam alanlarını yok etmeyen, hava, su ve toprağımızı kirletmeyerek koruyan, teknolojisi yüksek bir planlama anlayışıyla yönlendirilmesi en büyük hedefimizdir. Çevreyi korumak için Büyükşehir Belediyesi ve sanayici işbirliği içinde olmak zorundadır” dedi.

Başkan Altepe, konuşmasında, ödül töreninin ‘çevrenin korunmasına katkıda bulunmak ve sanayicilerin çevrenin korunması yönünde farkındalıklarını artırmak’ amacıyla düzenlendiğini belirtti. Organizasyon kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanında yer alan, çevre ve imar kanunuyla ilgili gerekli belgelere sahip, çevreye duyarlı 15 firmanın ödüle layık görüldüğünü vurgulayan Başkan Altepe, “2016 ve 2017 yılları arasında belediyemizden ruhsat almış olan 49 adet işyeri, bu amaçla değerlendirmeye tabi tutuldu. Ödül alacak firmalarda aranan kriterler; 1. sınıf gayri sıhhi müessese ruhsatına sahip olmak, imar mevzuatına ve imar planlarına uygunluk, çevresel etki değerlendirmesi uygunluğu raporu, çevre izin belgesi, itfaiye raporu, geçiş yolu izin belgesi, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uyum, son 1 yıl içerisinde herhangi bir çevre cezası almamış olmak, çevreyi koruyan ve doğaya katkı sunan herhangi bir proje yapmış olmak olarak belirlendi. Değerlendirme aşamasında işyerleri ile birebir görüşmeler yapıldı ve gerekli kriterleri sağlayıp sağlamadıkları incelendi. Ayrıca işyerlerinin yasa ve yönetmeliklere uyum konusunda gösterdikleri hassasiyet ve yükümlülükleri zamanında ve işbirliği içinde yerine getirmede istekli olmaları, yapılan değerlendirmede etkili oldu” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Başkan Altepe, BTSO Başkanvekili Cüneyt Şener’le birlikte firma temsilcilerine ödüllerini takdim etti. Tören başlangıcında, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın faaliyetlerini konu alan film davetlilere gösterildi. Törenin sonunda Başkan Altepe, ödül alan firma temsilcileriyle toplu fotoğraf çektirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘çevreci tesis’ ödülüne layık gördüğü firmalar şu şekilde;

Akyapak Dış Ticaret A.Ş, Altınsu Tekstil, Armacell Yalıtım A.Ş, Asa Plastik, Elringklinger Otomotiv A.Ş, Günbatılı Boya A.Ş, Hünkar Sınai ve Tıbbi Gazlar, Laspar Endüstriyel Çözümler A.Ş, May Fren Sistemleri A.Ş, Orh-Mek Mekanik, Penelope Dokuma, Pres Metal Otomotiv A.Ş, Sebahattin Akyıldız Tekstil, Tat Gıda A.Ş ve Yusufoğlu Tekstil.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın