Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çocuklar 1 Ton 365 Kilogram Atık Pil Toplayarak Çevreye Sahip Çıktı

09.06.2017

Çevrenin korunması için çok sayıda projeyi sürdüren Nilüfer Belediyesi, son üç yıldır düzenlediği “Atık Pil Toplama Yarışması” ile de öğrencilere çevre bilinci aşılıyor. Eğitim öğretim dönemi boyunca devam eden “Atık Pil Toplama Yarışması” kapsamında önce öğrenciler, pilin doğaya olan zararlarına ilişkin bilgilendiriliyor. 2016-2017 eğitim dönemi boyunca okullarında doğru yöntemler ile en çok pil toplayan öğrenciler örnek bir çalışmaya da imza attı. Toplam 1 ton 365 kilogram atık pil toplayan öğrenciler çevrenin korunmasına önemli katkı sağladı.

Kampanyaya katılarak en fazla atık pil toplayan okullar ve öğrenciler Nilüfer Belediyesi Halk Evi’nde düzenlenen törende ödüllendirildi. İlk üç okulun ödüllendirildiği törende Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey öğrencilere de hediyeler verdi.

Nilüfer Türkiye’de öncü oldu
“Atık Pil Toplama Yarışması”na katıldıkları için hem öğrencileri hem de öğretmenlerini kutlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, çevre kirliliğinin çağın en önemli sorunu haline geldiğine dikkat çekti. Bozbey şöyle devam etti: “Çevre sorunlarını önlemenin en kolay ve hızlı yollarından biri, atıkların kaynakta ayrışması, doğa ile dost teknolojiler kullanılmasıdır. Büyük ülkelerin sorumluklarını yerine getirmediği şu günlerde, çevreci Nilüferli öğrenciler, “Atık Pil Toplama Yarışması”nda gösterdikleri üstün başarı ile üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getiriyorlar. Bu duyarlılığa sahip tüm Nilüferli öğrencileri kutluyorum. Türkiye’de ilk kez, pilleri bir plastik şişeye koyarak geri dönüşüm kutusuna atan Nilüferliler, pil toplamada yüksek rakamlara ulaştı. Bir yıl boyunca okullarında doğru yöntemler ile en çok pil toplayan okulları Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında bugün ödüllendiriyoruz. Tüm öğrencilerimizi, ailelerini ve destek veren öğretmenlerimizi, okul yöneticilerimizi yürekten kutluyorum. Daha temiz bir çevre sizlerle mümkün olacak inanıyorum” dedi.

Başkan Bozbey’in konuşmasının ardından yarışmada dereceye giren okullara ödülleri verildi. 13 okulun katıldığı yarışmada 15 Temmuz İlkokulu 730 kilogram atık pil toplayarak birinci, Abdurrahman Vardar İlkokulu 220 kilogram atık pil toplayarak ikinci, Hasanağa Şehit Piyade Er Kadir Çavuşoğlu Orta Okulu da 130 kilogram atık pil toplayarak üçüncü oldu. Okullara, öğrencilerin eğitimlerinde kullanılması amacıyla 750 Türk Lirası değerinde elektronik eşya hediye çeki armağan eden Başkan Bozbey, öğrencilere e çeşitli hediyeler verdi.

Bu Haberi Paylaşın