Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çölyak Hastalarına Tesis Müjdesi

28.03.2017

26 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖLYAK HASTALARINA TESİS MÜJDESİ
– BURSA ÇÖLYAK YAŞAM DERNEĞİ’NİN DÜZENLEDİĞİ DAYANIŞMA KAHVALTISINA KATILAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, ÇÖLYAK HASTALARININ AİLELERİYLE BİRLİKTE RAHATLIKLA YEMEK YİYİP, VAKİT GEÇİREBİLECEKLERİ BİR SOSYAL TESİSİ HAYATA GEÇİRECEKLERİNİN MÜJDESİNİ VERDİ.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK KENTE 55 SOSYAL TESİS KAZANDIRDIKLARINI HATIRLATA BAŞKAN ALTEPE, “BU BİZİM İÇİN ZOR BİR ŞEY DEĞİL. İNŞALLAH 56’NCI TESİSİMİZ ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN OLUR” DEDİ.

BURSA – Bursa Çölyak Yaşam Derneği’nin düzenlediği dayanışma kahvaltısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, çölyak hastalarının aileleriyle birlikte rahatlıkla yemek yiyip, vakit geçirebilecekleri bir sosyal tesisi hayata geçireceklerinin müjdesini verdi. Büyükşehir Belediyesi olarak kente 55 sosyal tesis kazandırdıklarını hatırlata Başkan Altepe, “Bu bizim için zor bir şey değil. İnşallah 56’ncı tesisimiz çölyak hastaları için olur” dedi.

Çölyak hastalığına karşı toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla farklı etkinliklere imza atan Bursa Çölyak Derneği, bu kez kentin zirvesini kahvaltıda buluşturdu. Grand Swiss – Belhotel Çelik Palas Termal’de düzenlenen kahvaltıya Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Ceyhun İrgil, akademisyenler ile çölyak hastaları ve aileleri katıldı. Toplantıda hastalık hakkında genel bilgiler veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli Uzm. Dr. Ülkü Nilüfer Şahin, hastalığın 20’nci yüzyılın ikinci yarısından sonda önemli bir artış gösterdiğini hatırlattı. Bursa’da 1998 yılında yapılan bir araştırmada hiçbir sağlık sorunu olmayan 5 bin çocuğun tarandığını dile getiren Şahin, 150 çocukta 1 çölyak vakasına rastlandığını vurguladı.
Kendisi de bir çökyak hastası olan Bursa Çölyakla Yaşam Derneği üyesi Merve Tosyalıoğlu ile normal bir çocuk ile çölyaklı bir çocuğun aylık kantin masrafları arasında 215 TL fark olduğunu hatırlatarak, SGK ödemelerinin artırılması ve glutensiz ürünlerle glutenli ürünler arasında fiyat farklarının ortadan kaldırılması gerektiğini savundu.
İstanbul Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Oya Özden de bu alanda faaliyet gösteren 25 dernek olduğunu ve sayılarının giderek arttığını ifade ederek, güzel hedeflere ulaşma noktasında adım adım ilerlediklerini vurguladı.
Bursa Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Yusuf Altay ise attan düşenin haline inacak attan düşenin anlayacağı sözünü hatırlatarak, “Sizlerin attan düşmeden halimizi anlamanızı istiyoruz. Biz bir hayalle yola çıktık ve güzel şeyler yapmaya devam ediyoruz. Hayallerimize ortak olduğunuz için teşekkür ederiz” dedi.

Tesis müjdesi
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneri olan Sağlıklı Kentler Birliği’nin de 8 yıldır başkanlığını yaptığını hatırlatarak, insan, kent ve toplum sağlığını ilgilendiren her konuya büyük önem verdiklerini söyledi. Daha önce çölyak hastalarının yararlanabileceği Glutensiz yaşam kafeyi hizmete açtıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Bu sorun hep vardı ama artık fark edilmeye başlandı. Yapılan araştırmalarda hastalığın görülme sıklığı yüzde 1 olduğuna göre 3 milyonluk Bursa’da da 30 bin civarında bir potansiyel var demektir. Bunun için bizimde hazırlanmamız gerekiyor. Hastalarımızın aileleriyle birlikte yemeklerini yiyecekleri güzel restoranlar, sosyal tesislerin olmalı. Bu zor bir şey değil. Bizim yaptığımız 55 tesis var, inşallah 56’ncı tesis çölyak hastalarına hitap eder ve örnek olur” diye konuştu.
AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise Sağlık Bakanlığı’nın da bu konuda farkındalık çalışmaları yaptığını hatırlatarak, “İnşallah yönetimde istikrar, temsilde adalet ilkesinin kurumsallaşmasıyla daha güzel günlere ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

Farkındalık sağlanmıştır
Vali İzzettin Küçük de “Bir derneğin düzenlendiği kahvaltıda şehrin valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, iktidarı ve muhalefetiyle milletvekilleri, akademisyenler bir araya gelmişse farkındalık konusunda başarı sağlanmış demektir. Burada attan düşmeyen kimse yok. Kiminin oğlu, kızı, kiminin hanımı, yeğeni herkes bu konuyu bir şekilde biliyor. Benim de çocuğum. Bize düşen böyle teşebbüsleri desteklemektir ve desteklemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın