Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöpleri Enerjiye Dönüştürmek Üzere Trabzon’a Geldiler

28.01.2013

Trabzon’da çöplerin enerjiye dönüştürülmesinde ilk adım atıldı.

Çöpten enerji elde edecek sistemi Trabzon’a kurmak isteyen Rus işadamı Boris Yurchenko ve beraberindeki heyet, Trabzon-Rize Katı Atık Birliği (TRABRİKAB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ve Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüştü.
Bosner ve Hitachi şirketler grubunun temsilcilerini makamında kabul eden Vali Kızılcık, “Görüşmemizin ana nedeni Trabzon ve Rize illerinin oluşturduğu katı atık birliği marifetiyle katı atıkların işlenmesine yönelik en az 10 megavatlık bir enerji üretim tesisinin kurulmasıdır. Sürdürülebilir şehirler oluşturma noktasında şehrimizin marka bir şehir haline gelmesi için çabalarımız sürüyor. Bu görüşmelerin sizlerle kurulabilecek karşılıklı işbirliğini geliştireceğini ve Trabzon’un marka şehir olmasına katkı sağlayacağını ümit ediyorum” dedi.
Başkan Gümrükçüoğlu ise katı atık sorununa kalıcı çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, katı atıklarda depolama sisteminin kaldırılarak yerine çöpten elektrik üretilebilecek sisteme geçiş için çeşitli firmalarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Amacımız gelecek kuşaklara daha temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmaktır” dedi.
İşadamı Boris Yurchenko ise “Trabzon şehrini daha fazla güzelleştirmek için bu proje ortaya atıldı. Bizde bu konuyu görüşmek için buradayız. Buradaki en önemli görevimiz bu projeyi yaparken doğaya zarar vermeden bu olayı çözmek ve bu şehri güzelleşmesine katkı sağlamaktır. Bu çöpü güzel ve verimli bir şekilde enerjiye dönüştürerek insanların kullanımına sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Bu Haberi Paylaşın