Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöplükler Yeşil Alan Oluyor

21.04.2017

19 NİSAN 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖPLÜKLER YEŞİL ALAN OLUYOR
– BURSA’NIN DAHA SAĞLIKLI VE YAŞANABİLİR BİR KENT OLMASI İÇİN ÇEVRE YATIRIMLARINI ARALIKSIZ SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇELERDEKİ VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANLARINI REHABİLİTE EDEREK, YEŞİL ALANA DÖNÜŞTÜRÜYOR.

BURSA – Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ederek, yeşil alana dönüştürüyor.

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan ilçelerde ve bu ilçelere bağlı beldelerde uzun yıllardır düzensiz çöp depolama alanı olarak kullanılan çöp sahalarının rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor. Çevre sağlığının korunması, atıkların çevreye verdiği zararların ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında düzensiz çöp depolama alanlarının yeniden doğaya kazandırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile Bursa’ya yaklaşık 240 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. İznik İlçesi merkez çöp alanı ile Orhangazi, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli ve Büyükorhan İlçelerindeki muhtelif mahallelerde yaklaşık 100 bin metrekare alanda bulunan çöp alanlarının rehabilitasyonu gerçekleştirilecektir.

Rehabilitasyon çalışması kapsamında; katı atığın tesviye işlemleri yapılarak sahaların üstü toprak ile kapatılmakta, çöpte meydana gelen biyolojik bozulma sonrası oluşan metan gazı uygun noktalara yerleştirilen gaz bacası ile kontrol altına alınmakta, ayrıca sahaya girişlerin engellenmesi için sahanın etrafı tel çit ile çevrilmektedir. Bu vesileyle çöp alanları yeşil alanlara dönüşmektedir.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın