Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöplükler Yeşil Alan Oluyor

08.09.2017

07 EYLÜL 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖPLÜKLER YEŞİL ALAN OLUYOR
– BURSA’NIN DAHA SAĞLIKLI VE YAŞANABİLİR BİR KENT OLMASI İÇİN ÇEVRE YATIRIMLARINI ARALIKSIZ SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İLÇELERDEKİ VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANLARINI REHABİLİTE EDİYOR.

BURSA – Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent olması için çevre yatırımlarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını rehabilite ediyor.

Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan ilçelerde ve bu ilçelere bağlı beldelerde uzun yıllardır düzensiz çöp depolama alanı olarak kullanılan çöp sahalarının rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor. Çevre sağlığının korunması, atıkların çevreye verdiği zararların ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında düzensiz çöp depolama alanlarının yeniden doğaya kazandırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile Bursa’ya yaklaşık 250 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. 2017 ve 2018 yıllarında ise İznik İlçesi merkez çöp alanı ile Orhangazi, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli ve Büyükorhan İlçelerindeki muhtelif mahallelerde yaklaşık 100 bin metrekare alanda bulunan çöp sahalarının rehabilitasyonunun gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Mustafakemalpaşa İlçesinde Yalıntaş, Ovaazatlı, Tepecik ve Yeşilova Mahallelerinde bulunan 4 ayrı alanda yaklaşık 33 bin metrekarelik çöp alanının rehabilitasyonu tamamlandı. Çalışmalar kapsamında; katı atığın tesviye işlemleri yapılarak sahaların üstü toprak ile kapatıldı, çöpte meydana gelen biyolojik bozulma sonrası oluşan metan gazı uygun noktalara yerleştirilen gaz bacası ile kontrol altına alındı, ayrıca sahalara girişlerin engellenmesi için sahaların etrafı tel çit ile çevrildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı rehabilitasyon çalışmalarına İznik ilçesi çöp alanında devam etmektedir.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın