Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöplükte Çevreci Dönüşüm Başladı

30.05.2017

27 MAYIS 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖPLÜKTE ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM BAŞLADI
– İLÇELERDEKİ VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA ALANLARINI ISLAH EDEREK YEŞİL ALAN OLARAK BULUNDUKLARI BÖLGELERE KAZANDIRAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, HAMİTLER KATI ATIK DEPOLAMA SAHASINI DA 1,5 MİLYON METREKARELİK ALANIYLA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK REKREASYON ALANLARINDAN BİRİ HALİNE GETİRİYOR.
– ÖZELLİKLE KONUT ALANLARINA YAKIN BÖLGELERDEN BAŞLATILAN YEŞİLLENDİRME ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 40 BİN METREKARELİK ALANDA AĞAÇLANDIRMA İŞLEMİ TAMAMLANDI.
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, 1995 YILINDAN BU YANA KULLANILAN VE ÇEVRESİNDEKİ 12 MAHALLE İÇİN ZAMAN ZAMAN SIKINTI YARATAN HAMİTLER KATI ATIK DEPOLAMA SAHASININ BURSA’NIN EN ÖNEMLİ CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – İlçelerdeki vahşi çöp depolama alanlarını ıslah ederek yeşil alan olarak bulundukları bölgelere kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Hamitler Katı Atık Depolama sahasını da 1,5 milyon metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en büyük rekreasyon alanlarından biri haline getiriyor. Özellikle konut alanlarına yakın bölgelerden başlatılan yeşillendirme çalışmaları kapsamında 40 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma işlemi tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 1995 yılından bu yana kullanılan ve çevresindeki 12 mahalle için zaman zaman sıkıntı yaratan Hamitler Katı Atık Depolama sahasının Bursa’nın en önemli cazibe merkezi haline getirileceğini söyledi.

Ulaşımdan spora, tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasından kırsal kalkınmaya kadar her alanda hayata geçirilen projelerle Bursa’yı geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımlarıyla da geleceğin sağlıklı kenti Bursa’yı inşa ediyor. Altyapının sil baştan yenilenmesinden dere ıslahlarına, Gemlik Körfezi’nin kirlilikten arındırılmasından kentin her bölgesine halkın nefes alacağı yeşil alanlar kazandırılmasına kadar yeniden ‘Yeşil Bursa’ hedefine emin adımlarla ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, Hamitler Katı Atık Depolama sahasını da kentin en büyük park ve rekreasyon alanına dönüştürüyor.

Ağaçlandırma başladı
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Fehmi Ökten ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Nalan Fidan ile birlikte ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı Hamitler Katı Atık Depolama sahasında incelemelerde bulundu. Bursa’nın yeniden ‘Yeşil Bursa’ kimliğini kazanması amacıyla düzenlenmiş yeşil alan çalışmalarına hız verdiklerini ifade eden Başkan Altepe, 22 yıldır kullanılan Hamitler Katı Atık Depolama sahasının büyük ölçüde dolduğunu, artık sadece son vadide depolamanın devam ettiğini belirtti. Depolamanın tamamlandığı bölgeleri adım adım yeşil alan ve rekreasyon alanına dönüştürmeye başladıklarını dile getiren Başkan Altepe, “İlk etapta konut alanına yakın bölgelerdeki alanları halkın kullanımına sunacağız. Bugüne kadar çevresindeki 12 mahalle için sıkıntı yaratan depolama sahası artık bölge halkına hizmet edecek. Depolama sahası çevresindeki Hamitler, Yunuseli, Yenibağlar, Bağbarbaşı, Akpınar, Yenikent, Zekai Gümüşdiş, Fatih Sultan Mehmet, Adnan Menderes, Geçit, Güneştepe ve Dereçavuş mahalleri toplam 1 milyon 560 bin metrekarelik bu alanın düzenlenmesiyle nefes alacak. İlk etapta 40 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma yapıldı. Etap etap bu çalışma tüm alanda yapılacak. Bursa’nın en büyük belki de Türkiye’nin en büyük parklarından biri Hamitler’de olacak” dedi.
Başkan Altepe, çöplükteki ağaçlandırma sahasına kendisi de bir çam ağacı dikti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın