Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Çöpten sonra çamur da elektriğe dönüşüyor

10.03.2017

09 MART 2017

BASIN BÜLTENİ

ÇÖPTEN SONRA ÇAMUR DA ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAMİTLER KATI ATIK DEPOLAMA SAHASI’NDA OLUŞAN METAN GAZINDAN ELEKTRİK ÜRETMENİN ARDINDAN ŞİMDİ DE ARITMA TESİSLERİNDEN ÇIKAN ÇAMURLARDAN ELEKTRİK ÜRETECEK.
– GÜNDE YAKLAŞIK 100 TON ATIK ÇAMURUNUN YAKILMASIYLA 2,5 MEGAVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETECEK OLAN ÇAMUR YAKMA TESİSLERİ AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR.
– ÇAMUR YAKMA TESİSLERİNDEKİ SON DÜZENLEMELERİ YERİNDE İNCELEYEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TAMAMEN YERLİ ÜRETİLEN TESİS SAYESİNDE ÖNEMLİ BİR ÇEVRE SORUNU OLAN ATIK ÇAMURLARININ BERTARAF EDİLECEĞİNİ HEM DE GÜNDE 2,5 MEGAVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİLECEĞİNİ KAYDETTİ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Hamitler Katı Atık Depolama Sahası’nda oluşan metan gazından elektrik üretmenin ardından şimdi de arıtma tesislerinden çıkan çamurlardan elektrik üretecek. Günde yaklaşık 100 ton atık çamurunun yakılmasıyla 2,5 megavat saat elektrik üretecek olan çamur yakma tesisleri açılış için gün sayıyor. Çamur yakma tesislerindeki son düzenlemeleri yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tamamen yerli üretilen tesis sayesinde önemli bir çevre sorunu olan atık çamurlarının bertaraf edileceğini hem de günde 2,5 megavat saat elektrik üretileceğini kaydetti.

Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanabilir bir şehir olması amacıyla çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, metan gazından elektrik üretimi, ana içme suyu hattı üzerine kurulan tribünler ile sudan elektrik üretimi ve güneş panellerinden elektrik üretiminin ardından arıtma tesislerinde toplanan çamurlardan elektrik üretimi için kurulan tesiste sona yaklaştı. BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisinde inşa edilen tesislerde üretim için artık gün sayılmaya başlandı.

Önceliğimiz çevre
Çamur yakma tesisinde devam eden son hazırlıkları yerinde incelen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, imalat hakkında BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’dan bilgi aldı. Bursa’nın daha yaşanabilir bir kent olması ve yeniden Yeşil Bursa olarak anılması için çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerini hatırlatan Başkan Altepe, “Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu uzun yıllardır büyük bir sorundu. Çamurlar üretiliyor, fakat bu çamurlar bertaraf edilemiyordu. Şimdi artık bu çamuru ürettiğimiz yerde direkt olarak yakıp yok edebiliyoruz. Yaptığımız araştırmaların sonunda örneklerini Amerika ve Almanya’da gördüğümüz bu tesisi kentimize kurmaya karar verdik. Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize kazandırdığımız tesisi önümüzdeki günlerde çalıştırmaya başlayacağız” dedi.

12 yılda kendini amorti edecek
Tesislerin çalışma sistemi hakkında da bilgi veren Başkan Altepe, günlük 400 ton sıvı çamurun sıkıştırıldıktan sonra 100 tona düşürülüp, bu tesislerde yakılacağını söyledi. Akışkan yataklı kazanlarda ilk etapta sistemi çalıştırmak için doğalgaz kullanılacağını belirten Başkan Altepe, “Startı doğalgazla verip kazanımız 850 dereceye kadar yükseliyor. 850 dereceden sonra sistem normal rejime giriyor. Proses çalışıyor ve bundan sonra 3600 kalori olan çamur aynı bir kömür gibi yanmaya başlıyor. İçeriye üflenen 600 derecelik hava ile birlikte kendi kendini yakıyor. Burada çamur kendi kalorisiyle yanıyor ve saatlerce, günlerce aylarca bu yanma devam edebiliyor. Kazanın sıcaklığını direkt eşanjörlere vererek buhar üretiyoruz. Atık ısıda üretilen buhar burada tribünlere giderek elektrik enerjisine dönüşüyor. 2.5 megavat saat burada günlük elektrik üretiliyor. Hesaplarımıza göre de tesis ürettiği elektrikle 12 yıl gibi bir sürede kendini amorti etmiş olacak” diye konuştu.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın