Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Demokrasiye Belediye Olarak Öncülük Yapın

23.12.2016

Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Şehir Sağlık Profili Eğitimi, Divan Express Otel’de başladı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyesi yerel yönetimler ve kurumların, akademisyenlerin katıldığı 3 günlük eğitim çalışmasının açılış toplantısı Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın konuşması ile başladı.

Başkan Ataç açılışta yaptığı konuşmada “Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Projelerinde ilkleri oluşturan bir belediyedir” diyerek kuruluşa ilk katılan belediyeler arasında olduğunun altını çizdi. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç konuşmasın şöyle devam etti “Bugün Türkiye’de, Sağlıklı Kentler Birliği az olmasına rağmen öncülüğünü gerçekleştirdiğimiz çalışmada önemli projelere imza atıyoruz. Sağlıklı Şehirler bir profil, gelişme planı ile hayata geçiyor ve bunun üzerinden yürüyor. Bu sistem ile şehirle ilgili birçok sorunu tespit ediyor ve çözüm üretiyorsunuz. Tepebaşı Belediyesi şu an projenin 6. fazında. Sağlıklı şehirler bize belediyelerin vizyonunu değiştirecek, kente bakış açılarını geliştirecek, gelecek için projeler oluşmasını sağlayacak bir proje. Tepebaşı Belediyesi olarak sağlıklı şehirlerden çok şey öğrendik, çok şey kazandık ve çok proje gerçekleştirdik. Tepebaşı Belediyesi’nin insan odaklı projelerinden olan Beldeevleri’nin oluşumundan örnek verirsek 2001 yılında ilk Beldeevi’ni açtığımızda sağlıklı şehirlerin yoksulluk ve kadının eğitimi başlıkları ile çalışmamız örtüştü. Tepebaşı Belediyesi olarak temel hizmetleri tamamlamak üzereyiz. Artık Avrupa belediyelerinde olduğu gibi sağlığa, sosyalleşmeye, sanata, kültüre, eğitime önem veriyoruz. Belediyenin temel hizmetlerini almak insanların en doğal hakkı ama insanların değişen dünya ile başka beklentileri de var. İnsana dokunmak sözünü fiziki olarak algılamayın. Yaptığınız projeler ile binlerce insana dokunma şansınız var. Tepebaşı Belediyesi’nin Beldeevleri gibi sosyal projeleri binlerce kadına ulaşırken, kazandığımız tecrübeler üzerine yeni birikimler koyabileceğimiz projeleri de beraberinde getirdi. Örneğin Tepebaşı Belediyesi Sağlıklı Yaşam Köyü, Çocuk Ağız Diş Sağlığı Merkezi gibi koruyucu hekimlik projelerini gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalara baktığınızda Köy Enstitüsü örneğinin kent enstitüsüne dönüşmesi mantığıdır. Belediyecilik bir ekip işidir. Ekibiniz iyi ise vatandaşa da iyi hizmet edersiniz. Dayanışma içinde vatandaşın ihtiyaçlarına göre hizmet edersiniz. Sağlıklı Kentler Projesi içerisinde size önerim ‘Sağıklı Şehirler’ kavramını önemseyin. Eğer bu mantığı belediyenize ve halka aktarabilirseniz gelişmenizin önü açılır. Demokrasiyi önemseyin. Bugün bu konuda ciddi sorunlarımız var. Dayanışmayı belediye olarak sağlayın ve öncülüğünü yapın. Bugün burada hangi siyasi görüşten olursa olsun bir araya gelen belediyeler olarak bu birlikteliği çok iyi koruyalım” dedi.

Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Şehir Sağlık Profili Eğitimi’nin ilk günü açılış konuşmalarının ardından Birlik Müdürü Murat Ar’ın “Şehir Sağlık Profili Nedir ve Neden Hazırlanmalıdır?” başlıklı sunumu ile ve Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz’ın “Şehir Sağlığında Disiplinler/Sektörler arası İşbirliği ve Ortak Dil” konulu sunumu devam etti.

Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Şehir Sağlık Profili Eğitimi sunumlar, atölye çalışmaları ve teknik geziler ile devam ederek iki gün boyunca katılımcılara sağlıklı şehir adına önemli birikimler sağlayacak.

Bu Haberi Paylaşın