Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Deniz Ve Kıyı Temizliği Masaya Yatırıldı

13.10.2017

10 EKİM 2017

BASIN BÜLTENİ

DENİZ VE KIYI TEMİZLİĞİ MASAYA YATIRILDI
– ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ VE BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ ‘ULUSAL ÇEVRE, DENİZ VE KIYI KİRLİLİĞİ SEMPOZYUMU’ GEMLİK ASIM KOCABIYIK YERLEŞKESİ’NDE BAŞLADI.
– 10-12 EKİM TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK SEMPOZYUMDA AKADEMİSYENLER VE KONUNUN UZMANLARI TARAFINDAN BURSA’DAKİ DENİZ VE KIYI KİRLİLİĞİ SORUNU ELE ALINACAK.

BURSA – Uludağ Üniversitesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleştirilen Ulusal Çevre, Deniz ve Kıyı Kirliliği Sempozyumu’na Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, BUSKİ yöneticileri, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Bursa sahilleri temizleniyor
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Bursa’nın tarihi, kültürü ve eşsiz doğasıyla kendisini hayran bıraktığını söyledi. Bursa’nın yıllar içerisinde göz ardı edilen deniz kenti kimliğini ortaya çıkarmak adına Büyükşehir Belediyesi olarak son yıllarda önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Başkan Vekili Abdülkadir Karlık; “Bursa’mızın 115 kilometre deniz, 80 kilometre de sahil şeridi bulunmaktadır. Kurulan Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar ile Gemlik, Karacabey, Orhangazi ve İznik sahilleri temizlenerek modern tasarımları ve çevre düzenlemeleri ile halkımızın kullanımına sunulmaktadır. Bugüne kadar plajlarda 12 kilometre plaj çevre düzenlemesi, 12 kilometre bisiklet ve yürüyüş yolu, 2,5 kilometre ahşap yürüyüş yolu, 85 adet duş, 111 adet giyinme kabini, 35 adet de wc ücretsiz olarak hizmete sunulmuştur. 24 adet halk plajında 25 kilometre boyunca 80 kişilik personel ve ekiple temizlik sürdürülmektedir” diye konuştu.

Marmara hak ettiği temizliğe kavuşacak
2014-2017 yılları arasında Bursa kıyı ve plajlarında 800 bin ton atığın, deniz yüzeyinden ise deniz süpürgeleriyle 420 metreküp atığın toplanarak depolama tesislerine gönderildiğini aktaran Abdülkadir Karlık; “Doğal yaşamı destekleme adına Uluabat ve İznik Gölü’ne toplam 400 bin adet yavru balık salınmıştır. Denizlerimizde biyoçeşitliliğin izlenmesi için deniz dibinden görüntülemeler yapılmıştır. Uludağ Üniversitesi ile yapılan protokol ile çevre, kıyı denizi ve denizlerine korunması çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Bursa’nın bütünleşik kıyı planı hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylatılmıştır. Yat limanı, barınak, kıyı dolgusu, pul tutucu ve mahmuz olmak üzere 600 bin metrekarelik alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda plan ve proje çalışmaları devam etmektedir. Yine BUSKİ Genel Müdürlüğü’müzün mevcut arıtma tesisleri yanı sıra kıyı ilçelerimizde yapmakta olduğumuz tesisler ile Marmara Denizi her geçen gün daha kaliteli bir deniz suyu yakıtı kazanacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak sadece Bursa’nın deniz kirliliğini değil, Avrupa’dan Karadeniz’e akan nehir üzerindeki tüm belediyelerle ortak çalışmalar yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Rektör’den denizcilik fakültesi müjdesi
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise konuşmasında en önemli hedeflerinden birisinin Bursa’ya Denizcilik Fakültesi’nin kazandırılması olduğunu açıkladı. Hukuki anlamda bir denizcilik meslek yüksekokuluna sahip olduklarını, ancak herhangi bir öğretim üyesi olmadığı için eğitim verilemediğini vurgulayan Rektör Yusuf Ulcay; “Denizcilik Yüksekokulu dediğimizde sadece tek bir programımız var. Şuanda dosyayı hazırladık. Üniversite Senatosu olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Daha önce Sağlık Meslek Yüksekokulumuzu, Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürmek için bir çalışma yaptık ve bunda başarılı olduk. Şimdiki hedefimiz meslek yüksekokulunu Denizcilik ve Deniz Bilimler Fakültesi’ne dönüştürmektir. Sadece denizin üstüyle değil, denizin altıyla da ilgilenecek ve bilimsel çalışmaları yürütecek bir fakülteyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
Denizlerin insan eliyle kirletildiğine işaret eden Rektör Ulcay; “Denizin buna rağmen kendisini temizleme kabiliyeti var. ancak bizim denizi kirletme hızımız kendisini temizleme hızından daha fazla. Bu yüzden biran önce ciddi bir bilimsel çalışmanın başlatılması gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi ile bu işbirliğini geçtiğimiz yıldan itibaren başlattık. Sanayicilerimize de önemli görevler düşüyor. Marmara’ya kıyısı olan tüm sanayiciler için illa zorlayıcı tedbirler gerekmiyor. Bu kirli atıkların kendileri tarafından deşarj edilmesi gerekiyor. Farklı alanlarda çalışmalar yapılıyor ancak tam anlamıyla yeterli olduklarını söyleyemeyiz. Topyekün bir mükemmelleşme için Marmara Belediyeler Birliği’nin bu alanda almış olduğu kararları ciddi bir şekilde uygulamaya sokmalıyız” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz’dan yetki beklentisi
Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da açılış töreninde yaptığı konuşmasında son yıllarda yerel idarelerin yaptığı yatırımlar sayesinde körfezin ciddi bir temizlenme düzenine girdiğini vurguladı. Mevzuat gereğince yakın zaman kadar kıyıların belde belediyelerin yönetiminde olduğunu hatırlatan Başkan Refik Yılmaz; “Kendi çalışanının maaşlarını zor ödeyen bu belediyelerin kıyıları temizleme veya arıtma tesisleri kurma şansı maalesef yoktu. Ancak şuan itibariyle Küçükkumla’da çok büyük bir arıtma tesisi yapılıyor. İşte büyükşehir yasasıyla belediyeler yüzünü denize dönmüş oldu ve kıyılarda planlamalar ehil eller tarafından yapılıyor. Bursa’da 38 kilometre sahil var ve her tarafı adeta ilmek ilmek dokunuyor. Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte özellikle derelerin ıslahı hakkında yetki talebinde bulunduk. Bu yetki belediyelere verilirse çok daha önemli ve sorun giderici işlerin yapılacağına inanıyorum. Biz çocukken Karsak Deresi’nde balık tutuluyorken, şimdi bir tek canlı dahi yaşamıyor” diye konuştu.
Sempozyum aracılığıyla Çevre İl Müdürlüğü’nü daha hassas olmaya davet ettiklerinin altını çizen Başkan Refik Yılmaz, defalarca çağrı yapmalarına rağmen ciddi bir girişimin olmadığını aktardı. “Eğer yapılamıyorsa bize yetki versinler, biz yapalım” diyen Refik Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çevre bizlere emanet. Geri dönüşü yok. Gelecek nesillere hep beraber iyi bir emanet bırakmak istiyoruz. Böyle gelmiş böyle gitsin istemiyoruz. Devletimiz bize bu görevlerden dolayı maaş veriyor. En iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu işi ya yapacağız ya da yapacağız.”
Açılış konuşmalarının ardından sempozyum akademisyen ve BUSKİ yetkililerinin katıldığı oturumlarla devam etti.

BURSA BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI
BASIN VE HALKLA İLIŞKILER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bu Haberi Paylaşın