Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Denizli Gençlik Meclisi’nden Bir Dil Bir Kültür Projesi

16.08.2013

Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen ‘Bir Dil Bir Kültür Projesi’ne bu yıl da devam ediyor. Proje kapsamında 15 farklı ülkeden gelecek 15 eğitmen, Denizli’deki 400 gence 6 hafta boyunca ücretsiz İngilizce kursu verecek.

Gençlik Meclisi Bir Dil Bir Kültür Projesi başlangıcı öncesinde basın toplantısı düzenleyerek projeyi kamuoyunun bilgisine sundu. Toplantıya Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Şamil Çınar, Konsey Genel Sekreteri Esma Toksoy, Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet Sezgin, Euro Desk Koordinatörü Davut Karaca, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hüdaverdi Otaklı ve Bir Dil Bir Kültür Projesi Koordinatörü Gülten Betül katıldı.

Başkan Yardımcısı Çınar, projenin dünya barışına katkı sağlaması açısından da ayrı bir önem taşıdığına dikkat çekerek şöyle dedi:
‘Bir Dil Bir Kültür Projesi’nde bu yıl 3. kez düzenleniyor. Projeye destek veren Gençlik Spor Bakanlığı’na da teşekkür ediyorum. Özellikle çok farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden gelecek gençlerimiz ülkemiz ve şehrimizdeki çocuklarımızla etkileşim halinde olacak. Bizim kültürümüzü yakından tanıma fırsatı bulacak, birlikte çalışacaklar. Bu sadece dil eğitiminden ziyade farklı kültürlerin birbirlerini tanıması için önemlidir. Kent konseyi olarak bu projeyi önemsiyoruz. Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan da buna ayrı bir önem gösteriyor. Gençler, şehrimizin kültürel değerlerini gelenek ve göreneklerimizi tanıma şansı bulacak. Biz de onlarınkini tanıyacağız. Bu birliktelik dünya barışına katkı sağlayacaktır. Geçlerimiz geleceğin teminatı olacaklar. Bu gençler gelecekte dünyanın şekillenmesinde çok etkili olacaktır. Bu anlamda bütün gençlerimizi ve projede yer alan gençlerimizi tebrik ediyorum.’
Denizli Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ahmet Sezgin de ‘Bu projemiz 3 yıl önce başladı. İlk başvurularda 800 başvuru almamıza rağmen bunlardan 500 katılımcıya İngilizce dil kursu verebildik. 2. yılda 250 civarında katılım oldu ve hepsine kurs verdik. Bu yıl 3. düzenleyerek 15 farklı ülkeden 15 farklı eğitmenle Denizli’deki 400 gencimize kurs vereceğiz’ dedi.
Euro Desk Koordinatörü Davut Karaca da, Projenin 19 Ağustos 2013 ile 27 Eylül 2013 tarihleri arasında Denizli Lisesi’nde gerçekleşeceğini kaydetti. Toplamda 6 hafta sürecek kursta 27 ünite ders işleneceğini belirten Karaca, ‘Bu projede kültürel geziler ve Denizli’yi tanıtıcı faaliyetler de yer alacak. Gençleri sorumluluk projesine dahil etmek bir diğer amaçtır. Projedeki asıl amacımız ise kültürel gelişime katkı sağlamaktır. Gelen yabacı eğitmenler Denizlili ailelerde konaklayacak’ dedi.
Bir Dil Bir Kültür Projesi Koordinatörü Gülten Betül de, yurt dışından gelecek eğitmenlerin 5 farklı kıtadan 15 farklı ülkeden seçildiğini ifade ederek, ‘Eğitmenlerimiz, Brezilya, Trinidad, Tobago, Meksika, Fransa, Almanya, Arnavutluk, Letonya, Bosna Hersek, Ukrayna, Macaristan, Mısır, Fas, Filistin, Pakistan ve Endonezya’dır’ dedi.

Projeye katılmak isteyenler Denizli Belediyesi Kent Konseyi Hizmet Binası’nda yetkililere ulaşabilir.

Bu Haberi Paylaşın