Bizi Takip Edin

Üye Belediye Haberleri

Denizli’nin suyu koruma altında

09.09.2015

150905154153577

Denizli Büyükşehir Belediyesi 3 ayrı proje ile 10 ayrı mahallenin altyapısını baştan aşağı yeniliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile kent adeta bir şantiye alanı görünümüne kavuşurken altyapı kazılar aralıksız devam ediyor. Kentin farklı bölgelerinde sürdürülen çalışmaların planlanan program çerçevesinde ilerlediğini dile getiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan,” Altyapı çalışmaları zor ve meşakkatli işlerdir ve cesaret ister. Biz zoru severiz. Çünkü geleceğimiz için, çocuklarımız için cesur olmak gerektiğini biliriz. Bu zor yolda bize destek olan ve sabır gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Tüm bu sıkıntılara katlanarak bize güç verdikleri için” dedi.

 

“Günlük yaşam devam ediyor”

Sürdürülen altyapı çalışmaların olduğu bölgede 220 bin insanın yaşadığı ve günlük yaşantının aksatılmadan bu çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Başkan Zolan, “Altyapı çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz 10 ayrı mahallemizde yaşayan insanımızın günlük yaşantısını olumsuzluğa uğratmamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir yandan yeni hatları oluştururken bir yandan da o bölgelere içme suyunu vermek zorundayız, kanalizasyon hatlarını değiştirirken atık suyun tahliyesini sağlamak zorundayız. İnsanların evlerine işyerlerine ulaşımını sağlamak durumundayız. Bunlar kolay işler değil. Elbette bazı aksaklıklar yaşanıyor. Biz bunları en aza indirmek için gayret gösterirken, biliyorum ki vatandaşlarımızda güzelliklere kolay ulaşılmadığını bilerek bize sabır gösteriyor. Bu sabrıyla bize destek oluyor” diye konuştu.

“Kalıcı işlere imza atıyoruz”

Denizli’de hep kalıcı işler yapmak adına hareket ettiklerini dile getiren Başkan Zolan, ” Altyapı zor bir iş. Altyapı işleri belediye başkanları açısından sıkıntılı ve riskli işlerdir. Ama kalıcı işlerdir. Biz de hep kalıcı işlere imza attık. Biz hep 100-150-200 yıl şehre hizmet edecek olan yatırımlara imza attık. Evlatlarımız, torunlarımız böyle bir şeyle uğraşmasın diye biz gayret gösteriyoruz. O sebeple altyapıya büyük önem veriyoruz. Kısa bir zaman önce başladığımız ve halen 10 mahallede devam eden çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Fatih, Deliktaş, Cumhuriyet İncilipınar ve Ulus Caddesi’nde yoğun bir çalışma sürdürüyoruz. İkinci bölgemiz İlbade ve Muratdede Mahalleleri’nde çalışmalar başladı. Üçüncü etap Karaman ve Akkonak Mahalleleri’nde başlayacak” dedi.

“Tek bir damla suyun heba olmasına izin vermeyeceğiz”150905154149124

Kurulacak olan yeni teknolojik sistem ile altyapının yenilendiği bölgelerdeki tüm içme suyu şebekesinin tek merkezden elektronik olarak izleneceğini söyleyen Başkan Zolan, ” Bu çalışmaların sonunda çok önemli bir kazanım elde edeceğiz. Temiz içme suyu ihtiyacı günümüz dünyasının en büyük sorunlarından biri. İşte bu sebeple suyumuza sahip çıkmalıyız. Gelecek nesiller için, çocuklarımız için suyumuza sahip çıkmalıyız. Türkiye’nin en temiz suyu Denizli’de diyoruz. Bu suyu korumamız gerektiğini biliyoruz. Bu altyapı çalışması ile birlikte Denizli’deki 47 adet su depomuzu ise baştan aşağı yeniliyoruz. 40-50-yıllık su depolarımız var. Bu depoların tüm ekipmanlarını değiştiriyoruz. Çıkış borularını her şeyini değiştiriyoruz. SCADA adlı sistemi kurarak Denizli’nin suyunu merkezden izleyecek, nerede sıkıntı varsa onu tespit etme şansımız olacak. Su sistemimiz akıllı hale gelecek. SCADA adı verilen sistem sayesinde içme suyu kaynaklarından şebekeye verilen suyun tamamı, hiçbir kayba uğramadan ev ve iş yerlerine ulaşacak. Tek bir damla suyun heba olmasına izin vermeyeceğiz “dedi.

SCADA Sistemi nedir?

SCADA Sistemi, Denizli’de İçme suyu sisteminin tek merkezden bilgisayar ortamında kontrol ve kumandasını sağlamayı hedeflemektedir. SCADA Sistemi, su dağıtım tesisleri ile içme suyu şebekesinin etkin ve verimli bir şekilde kontrol ve kumandasını sağlamaktadır.

Su depolarının su seviyeleri ve hacimleri; su depolarından şebekeye verilen ve bir üst kademeye basılan su miktarları, terfi hat basınç değerleri, motor ve vanaların durum pozisyonları merkezden izlenmektedir.

Sistem üst kademelerdeki su depolarının su seviyelerine göre hem merkezden hem de alt kademe pompa istasyonlarından pompa ve vanalar otomatik olarak açılıp kapatabilmektedir.

Bu Haberi Paylaşın